HaberlerGündemMalatya’da depremzedeler için yapımına başlanan 6 bin konutun inşası devam ediyor

Malatya’da depremzedeler için yapımına başlanan 6 bin konutun inşası devam ediyor

24 Ocak'ta yaşanan deprem nedeniyle depremzedeler için kentte yapımına başlanan 6 bin yeni konutun inşasının sürdüğü ve haziran ayına kadar etaplar halinde tamamının hak sahiplerine teslim edileceği belirtildi.

Malatya’da depremzedeler için yapımına başlanan 6 bin konutun inşası devam ediyor

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, 24 Ocak'ta meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin Malatya’da yol açtığı yıkımın izlerini silmek için her türlü gayreti gösterdiklerini belirterek, kentte 6 bin yeni konutun tüm sosyal altyapısıyla birlikte inşasının sürdüğünü ve haziran ayına kadar etaplar halinde tamamının hak sahiplerine teslim edilmiş olacağını söyledi.

Milletvekili Çalık, kentte depremzedeler için 6 bin konut inşa edilirken, bu süreçte 2 bin 900 acil ve ağır hasarlı binanın yıkımının gerçekleştirildiğini kaydetti.

“68 bin binada yaklaşık 234 bin bağımsız bölümde hasar tespit çalışmaları yürütüldü.”

Çalık, Malatya’nın Battalgazi ilçesindeki depremzedeler için Eski Malatya Mahallesinde yapımı devam eden konutlarda incelemelerde bulunarak, vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi.

İnşası süren konutlarda incelemelerde bulunduktan sonra açıklamada bulunan Çalık, merkez üssü Elâzığ'ın Sivrice ilçesi olan 24 Ocak'taki 6,8'lik depremde, Malatya'da 4 kişinin hayatını kaybettiğini ve 7 bin binanın ağır hasar gördüğünü anımsatarak, “Deprem sonrası devletimiz ve milletimiz el ele verdi, tüm imkanlar depremzedelerimiz için seferber edildi. Depremden zarar gören ilçelerimiz adeta şantiyeye döndü. Bugüne kadar 2 bin 900 acil ve ağır hasarlı binanın yıkımı gerçekleştirildi, 6 bin konutun inşası hızla yükseldi. Tamamlanan konutlar, etaplar halinde teslim ediliyor. Tüm konutlarımız ise haziran ayına kadar hak sahibi vatandaşlarımıza teslim edilmiş olacak” diye konuştu.

“Sadece konut değil sosyal donatılar da inşa ediliyor”

Projelerin sadece konut olarak değil, bir yaşam alanı içinde sosyal donatıların, camisinin, fırınının, yürüyüş ve bisiklet yolunun olduğu çok önemli projeler olarak gerçekleştirildiğini belirten Çalık, “Eski Malatya Mahallesindeki konutlarımızı da hızlı bir şekilde teslim aşamasına getiriyoruz. İnşallah nisan ayında 25 bloktan oluşan 472 adet konutu teslim ediyor olacağız ve etaplar halinde de diğer bölgelerimizdeki konutları teslim edeceğiz” dedi.

“Gelinciktepe bölgesinde 1527 adet konut yapılıyor”

Battalgazi ilçesinde evleri ağır hasar görenler için ayrıca Gelinciktepe bölgesine üç etap halinde toplamda 1527 adet deprem konutunun inşasının sürdüğünü, 38 blok ve 678 konuttan oluşan birinci etabın teslim aşamasına geldiğini ifade eden Çalık, bu bölgenin altyapı ve bağlantı yollarının da yapımına başlanıldığını belirtti.

“Yaklaşık 2 milyar liralık yatırım gerçekleşiyor”

Kentteki deprem konutlarının ihale bedelinin yaklaşık 2 milyar lira olduğunu ve salgın sürecinde de çalışmaların devam ettiğini belirten Çalık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Malatya'ya ayrı bir ilgisinin bulunduğunu ve bu çerçevede projeleri yakinen takip ettiğini belirterek, içinde hem ev hem de ahırların bulunduğu tarım köy uygulamalarının da kenttin kırsal kesimlerinde devam ettiğini sözlerine ekledi.

Milletvekili Çalık’a ziyaretlerinde Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, AK Parti Battalgazi ilçe Başkanı Basri Kahveci, Çevre ve Şehircilik, AFAD, TOKİ kurum yetkilileri ile bölgenin muhtarları eşlik etti.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER