HaberlerGündemMağarada katledilen görevlilerden bazılarının aileleri evlat nöbetine katılmıştı

Mağarada katledilen görevlilerden bazılarının aileleri evlat nöbetine katılmıştı

Gara'daki mağarada öldürülen görevli polis ve askerlerden bazılarının ailelerinin, Diyarbakır'da HDP İl Binası önündeki evlat nöbetine katıldıkları ortaya çıktı.

Mağarada katledilen görevlilerden bazılarının aileleri evlat nöbetine katılmıştı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, PKK tarafından alıkonulan 13 kişinin Gara'daki bir mağarada  katledildiğini açıkladı.

Malatya Valisi Aydın Baruş da mağarada katledilenlerin arasında görevli polis ve askerlerin olduğunu, 10'unun kimlik bilgilerinin tespit edildiğini açıkladı.

Kimlikleri tespit edilenlerden bazılarının ailelerinin, çocukları dağa kaçırıldığı gerekçesiyle Diyarbakır'da HDP İl Binası önündeki evlat nöbetine katıldıkları ortaya çıktı.

Sedat Yabalak

Katledilen esir polislerden Sedat Yabalak, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 28 Temmuz 2015'te eşi ve kızının yanında aracından indirilerek kaçırılmıştı. Yabalak'ın annesi Ünzile Yabalak ise 8 Eylül 2019'da Diyarbakır'a gelip evlat nöbetine katılmıştı.

Semih Özbey

Malatyalı Sadiye Özbey de 17 Eylül 2015'te Rize'den kendisini ziyarete gelirken Tunceli'nin Pülümür ilçesinde yol kesen PKK'liler tarafından aracı yakılıp kaçırılan oğlu Astsubay Semih Özbey için 5 Eylül günü oturma eylemine katılmıştı.

Müslüm Altıntaş ve Adil Kabaklı

Acemi birliğini Ankara'da yapıp, usta birliğini yapmak üzere Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesine giderken, Tunceli Pülümür yolunda 2 Ekim 2015'te birlikte kaçırılan asker Müslüm Altıntaş ve Adil Kabaklı da öldürülen esirler arasında yer alıyor.

Gaziantep'te oturan Şevket- Songül Altındaş çifti de PKK'liler tarafından kaçırılan oğulları Müslüm Altıntaş için oturma eylemi başlatmıştı.

Adil Kabaklı'nın annesi Cennet Kabaklı da evlat nöbetine katılmış ve şu açıklamalarda bulunmuştu:

Oğlumu almadan buradan gitmeyeceğim. HDP oğlumu alıp, PKK'ye verdi ve şu anda 150 metre yerin altında esir tutuluyor.  Sabaha kadar da nöbetimi sürdüreceğim. Ne zaman ki oğlum geldiyse o zaman buradan kalkacağım.

Vedat Kaya

HDP’liler tarafından 2014 yıllarında başlatılan çukur siyaseti döneminde Lice ilçesinde kaçırılan Mardin nüfusuna kayıtlı İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Vedat Kaya’nın annesi Emine Kaya da "Çocuğumun bırakılmasını istiyoruz. Yeter artık. Ciğerimiz yanıyor, parçalanmış. Çocuğumu da, bütün esirleri de serbest bıraksınlar. Bunlar Amerika’ya çalışıyorlar ve biz bunu biliyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Oğlunun 5 yıldır kaçırıldığını hatırlatan Kaya, "Çocuğum Irak’ta mı, Kandil’de mi, nerede olduğunu bilmiyoruz. Lice’de yüzleri kapalı HDPliler oğlumun önünü kestiler. Oğluma, ‘sen en fazla bizden 1-2 kişiyi öldürürsün. Biz ise hem kardeşini hem de seni öldüreceğiz, gelini de gelinlik ile dağa götüreceğiz’ dediler." demişti.

Süleyman Sungur

Mağarada öldürülenlerden Jandarma Er Süleyman Sungur da 15 Ağustos 2015 tarihinde Diyarbakır karayolunda alıkonulmuştu. Evlat nöbetine Siirt'ten katılan Sungur'un annesi Şirin Sungur, Anne Sungur, "Oğlum 2015 yılında askerliğini yaparken, Karabük'ten Bingöl'e gönderildi. Henüz 6 aylık asker olan oğlum izne gelirken, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yol kesen PKK'liler tarafından kaçırıldı. Kaçırıldığında kolluk güçlerine haber verdik. O zamandan beri çocuğumdan haber alamıyorum. Oğlumun yaşayıp, yaşanmadığını bilmiyorum. İki defa çocuğumun videosu PKK tarafından internette yayınlandı." ifadelerine yer vermişti.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER