HaberlerGündemMadan Müslümanları Bursa'da

Madan Müslümanları Bursa'da

Bulgaristan'ın Rodop bölgesi Madan şehrinde yaşayan Müslümanlar, Bursa'yı ziyaret etti.

Madan Müslümanları Bursa'da

BURSA - Bulgaristan'ın Rodop Bölgesi Madan şehrinde yaşayan Müslümanlar, Bursa’da ağırlandı. Madan Müslümanları, Bursa Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti.  

 

Heykel'deki tarihi başkanlık binasında gerçekleşen ziyarete, Madan İmamı Hayri Hasan ile 30'a yakın kişi katıldı.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye dışındaki Müslümanların güçlü olması için ne gerekiyorsa yaptıklarını söyledi.

 

Bulgaristan'da aralarında Madan'ın da yer aldığı çeşitli bölgelerde Müslümanların ne tür bir talebi varsa gerçekleştirmeye çalıştıklarını, Bursalı işadamlarını Türkiye dışındaki Müslümanlar için seferber ettiklerini belirten Başkan Altepe, "Tüm hedefimiz, Türkiye dışındaki Müslümanların dinlerini ve kültürlerini muhafaza etmesi, gelecek nesillere aktararak yaşatmasıdır. Zararlı, bizi güçsüz kılmaya yönelik akımların önünde ancak güçlü olursak durabiliriz. Bunun için de birlik ve beraberliğimizi mutlaka sağlamalıyız. Çok çalışarak üretir hale gelmeliyiz" dedi.

 

Büyükşehir Belediyesi olarak Madan'da her yıl çeşitli etkinliklerde bulunduklarını, Madan'ı Bulgaristan'da 'dinini ve kültürünü yaşayan bir bölge' olarak bildiğini kaydeden Başkan Altepe, "Bizler Madan'ı seviyoruz. Çünkü Madan kendisini korumuş. Yaptığımız ziyaretlerde bunu görüyoruz. Dinini ve kültürünü yaşayan Müslümanları görünce mutlu oluyoruz. Onun için Bulgaristan denince, benim ilk aklıma gelen yer Madan oluyor" diye konuştu.

 

Madan İmamı Hayri Hasan, Başkan Altepe sayesinde 3 gündür Bursa'da misafir edildiklerini söyledi. Bursa'yı çok büyük bulduklarını, şehrin tarihi ve turistik mekânlarını gezdiklerini belirten Hasan, "Allah razı olsun, başkanımız davet ettiler ve geldik. Tophane ve Yeşil'deki türbeleri, Emir Sultan Hazretleri'ni, Karabaş-i Veli Tekkesi'ni, çarşı ve hanları, Ördekli Hamamı'nı gezdik. Bursa'yı çok beğendik" ifadelerini kullandı.

 

Başkan Altepe, ziyaretin anısına Madan İmamı Hayri Hasan'a el yapımı bir Bursa bıçağı hediye etti. Madan İmamı Hayri Hasan ise Başkan Altepe'ye, bölgelerine has doğal bal takdim etti. (Zeki Aras-İLKHA)

İLGİLİ HABERLER

Ankara Valiliğinden vatandaşlara "buzlanma ve don" uyarısıAnkara Valiliğinden vatandaşlara "buzlanma ve don" uyarısıÇöken binanın altında kalan kadın hayatını kaybettiÇöken binanın altında kalan kadın hayatını kaybettiMARSU’dan, birer gün arayla aynı aboneye iki fatura haberine ilişkin açıklamaMARSU’dan, birer gün arayla aynı aboneye iki fatura haberine ilişkin açıklamaÇöken binanın altında kalan anne ve 3 çocuğu yaralandıÇöken binanın altında kalan anne ve 3 çocuğu yaralandıMalatya'da kardan kapanan yolların açılması için çalışma sürüyorMalatya'da kardan kapanan yolların açılması için çalışma sürüyor
SIRADAKİ HABER