HaberlerGündemLibya açıklarında göçmenleri taşıyan tekne battı: 74 ölü

Libya açıklarında göçmenleri taşıyan tekne battı: 74 ölü

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Libya açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu en az 74 kişinin öldüğünü duyurdu.

Libya açıklarında göçmenleri taşıyan tekne battı: 74 ölü

BM'nin Göç Örgütü’nden (IOM) yapılan açıklamada, teknede aralarında çocuklarında bulunduğu 120 düzensiz göçmenin bulunduğu bildirildi. Teknedeki 47 kişinin sahil güvenlik ve balıkçılar tarafından kurtarıldığı,  31 kişinin cesedinin çıkarıldığı, diğer cesetleri çıkarmak amacıyla çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

Libya'da,  Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden bu yana yaklaşık 10 yıldır iç savaş hâkim. Daha iyi bir yaşam umuduyla Avrupa'ya geçmek isteyenler, Libya ya da Tunus'tan teknelerle Akdeniz'e açılıyor.

Uluslararası Göç Örgütü, bu olaydan önceki son iki günde Akdeniz'de teknelerin batması sonucu en az 19 kişinin öldüğünü duyurdu.  Çarşamba günü ise İspanya'dan bir yardım kuruluşunun çalışanları Libya açıklarında 110 sığınmacıyı kurtardı. Ancak kurtarılanlardan altı aylık bir bebek kısa süre sonra yaşamını yitirdi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER