HaberlerGündemLavanta yetiştiriciliğine yoğun ilgi

Lavanta yetiştiriciliğine yoğun ilgi

Batman'da "Tıbbi Aromatik Bitkileri Geliştirme" projesi kapsamında dört çiftçiye 22 bin lavanta fidesi dağıtıldı.

Lavanta yetiştiriciliğine yoğun ilgi

Batman Valisi Hulusi Şahin’in himayesinde geçen yıl başlatılan ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen GAP Kalkınma İdaresi tarafından desteklenen Tıbbi Aromatik Bitkileri Geliştirme projesi kapsamında çiftçilere lavanta fidesi dağıtıldı. 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törende konuşan Vali Hulusi Şahin, tarımı çeşitlendirmek ve birim alanda daha fazla gelir elde edilen ürünleri Batman çiftçisiyle buluşturmak amacıyla bu projeyi başlattıklarını ifade etti.

Şahin, “İki yıldır Batman’da birçok tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğini deniyoruz. Bunların içerisinde en önemlisi lavantaydı. Çok su istemeyen ve toprağı çok yormayan bitkileri Batman çiftçisiyle buluşturmaya çalışıyoruz. Lavanta, Batman’da ciddi bir başarı elde edildi. Bu yıl da çiftçimizin de bizi teşvik etmesiyle yeni yerlerde denemeye devam ederek, ekim alanlarını artıracağız.” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Vali Şahin, dört çiftçiye 12 dekarlık alanda yetiştirilmek üzere 22 bin lavanta fidesi ve ihata teli dağıtıldı.

İLGİLİ HABERLER

100 bin nüfusa düşen haftalık vaka sayısı açıklandı100 bin nüfusa düşen haftalık vaka sayısı açıklandıİçişleri Bakanlığından "Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler" genelgesiİçişleri Bakanlığından "Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler" genelgesiİllerin risk durumu nasıl belirlendi?İllerin risk durumu nasıl belirlendi?Hız denetimi sonucu çok sayıda araç trafikten men edildiHız denetimi sonucu çok sayıda araç trafikten men edildiGaziantep Valiliğinden yüz yüze eğitim açıklamasıGaziantep Valiliğinden yüz yüze eğitim açıklaması
SIRADAKİ HABER