HaberlerGündemLavanta yetiştiriciliğine yoğun ilgi

Lavanta yetiştiriciliğine yoğun ilgi

Batman'da "Tıbbi Aromatik Bitkileri Geliştirme" projesi kapsamında dört çiftçiye 22 bin lavanta fidesi dağıtıldı.

Lavanta yetiştiriciliğine yoğun ilgi

Batman Valisi Hulusi Şahin’in himayesinde geçen yıl başlatılan ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen GAP Kalkınma İdaresi tarafından desteklenen Tıbbi Aromatik Bitkileri Geliştirme projesi kapsamında çiftçilere lavanta fidesi dağıtıldı. 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törende konuşan Vali Hulusi Şahin, tarımı çeşitlendirmek ve birim alanda daha fazla gelir elde edilen ürünleri Batman çiftçisiyle buluşturmak amacıyla bu projeyi başlattıklarını ifade etti.

Şahin, “İki yıldır Batman’da birçok tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğini deniyoruz. Bunların içerisinde en önemlisi lavantaydı. Çok su istemeyen ve toprağı çok yormayan bitkileri Batman çiftçisiyle buluşturmaya çalışıyoruz. Lavanta, Batman’da ciddi bir başarı elde edildi. Bu yıl da çiftçimizin de bizi teşvik etmesiyle yeni yerlerde denemeye devam ederek, ekim alanlarını artıracağız.” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Vali Şahin, dört çiftçiye 12 dekarlık alanda yetiştirilmek üzere 22 bin lavanta fidesi ve ihata teli dağıtıldı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER