HaberlerGündemKuyum ne demek? Kuyumculuk hangi anlamlara gelir?

Kuyum ne demek? Kuyumculuk hangi anlamlara gelir?

Kuyum kelimesi dilimizde sıklıkla karşımıza çıkan sözcükler arasındadır. TDK’ye göre kuyum kelimesi ise şu anlama gelmektedir: Değerli metal ve taşlardan yapılan süs eşyası.

Kuyum ne demek? Kuyumculuk hangi anlamlara gelir?

Altın, Gümüş, Platin, Bronz gibi cevherleri ham halden işlenmiş hale getirme işlemine kuyum denir. Kuyum işinin pazarlanmasına kuyumculuk denir. Halk dilinde kuyum işi kuyumculuk olarak anılır.

Değerli taşlardan ve metallerden yapılan süs eşyasının genel adı olarak kullanılan kuyum kelimesi, çeyiz, ev eşyası anlamlarında da kullanılır.

Kelime anlamı pek bilinmediğinden olsa gerek, kuyumcu tabelalarında yalın halde pek kullanılmaz ve bu tabelalar bir anlatım bozukluğu ile hazırlanır.

Şimdi Mustafa Bey'in pideci olduğunu varsayalım; tabelâ da Mustafa pidecisi olsun. Olmadı değil mi? bunun "Mustafa pide" ya da "Mustafa Karadeniz pidecisi" gibi bir şey olması gerekir ki doğru kullanım şekli de böyledir.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER