HaberlerGündemKur'an ezberi mehir yerine geçer mi?

Kur'an ezberi mehir yerine geçer mi?

Fetva Kurulu, erkeğin Kur'an-ı Kerîm'den bazı sureleri veya hadis ve duaları ezberlemesinin mehir yerine geçmeyeceğini belirtti.

Kur'an ezberi mehir yerine geçer mi?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Kur'an ezberi mehir yerine geçer mi?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Kadınlara verilen mehrin, yararlanması mübah olan (mütekavvim) mal veya bunlar karşılığında elde edilen bir menfaat olması gerekir (Şirbînî, Muğni'l-Muhtâc IV, 277). Erkeğin Kur'an-ı Kerîm'den bazı sureleri veya hadis ve duaları ezberlemesi mehir yerine geçmez. Zira bu durumun ne mal ne de menfaat olarak kıza bir faydası yoktur. Nikâh öncesi bu tür şartların konuşulması kızın mehir hakkını düşürmez, kendisine mehr-i misl verilir. Ancak kıza, evleneceği erkeğin Kur'an veya İslami ilimlerden birini öğretmesi mehir yerine geçebilir (el-Mevsûatü'l-Fikhiyyetü'l-Kuveytiyye XXXIX, 157)."

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER