HaberlerGündemKur'an ezberi mehir yerine geçer mi?

Kur'an ezberi mehir yerine geçer mi?

Fetva Kurulu, erkeğin Kur'an-ı Kerîm'den bazı sureleri veya hadis ve duaları ezberlemesinin mehir yerine geçmeyeceğini belirtti.

Kur'an ezberi mehir yerine geçer mi?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Kur'an ezberi mehir yerine geçer mi?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Kadınlara verilen mehrin, yararlanması mübah olan (mütekavvim) mal veya bunlar karşılığında elde edilen bir menfaat olması gerekir (Şirbînî, Muğni'l-Muhtâc IV, 277). Erkeğin Kur'an-ı Kerîm'den bazı sureleri veya hadis ve duaları ezberlemesi mehir yerine geçmez. Zira bu durumun ne mal ne de menfaat olarak kıza bir faydası yoktur. Nikâh öncesi bu tür şartların konuşulması kızın mehir hakkını düşürmez, kendisine mehr-i misl verilir. Ancak kıza, evleneceği erkeğin Kur'an veya İslami ilimlerden birini öğretmesi mehir yerine geçebilir (el-Mevsûatü'l-Fikhiyyetü'l-Kuveytiyye XXXIX, 157)."

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER