HaberlerGündemKunduracı ve Güvercin Göğüsü hastalıkları Sakarya"da tedavi edilebiliyor

Kunduracı ve Güvercin Göğüsü hastalıkları Sakarya"da tedavi edilebiliyor

Güvercin Göğsü adıyla bilinen göğüste çıkıklık ve kunduracı göğsü olarak adlandırılan göğüste çöküklük hastalıkları Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi edilebiliyor.

Kunduracı ve Güvercin Göğüsü hastalıkları Sakarya"da tedavi edilebiliyor
Güvercin Göğsü adıyla bilinen göğüste çıkıklık ve kunduracı göğsü olarak adlandırılan göğüste çöküklük hastalıkları Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi edilebiliyor.

Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Abidin Şehitoğulları başkanlığında, Opr.Dr. Muzaffer Yılmaz ve Opr. Dr. Ahmet Nasır tarafından gerçekleştirilen ameliyat sonrasında 12, 15, 16, 17 ve 22 yaşlarındaki 5 hasta normal görünümüne kavuştu.

Doç.Dr. Şehitoğluları, kunduracı göğsü tedavisinde, göğüs kemiği üstüne çelik bir aparat yerleştirilerek göğüsün düzeltildiğini belirtti. Güvercin Göğsü hastalarında ise göğüs kemiği altına çelik bir aparat yerleştirilerek gençleri tedavi ettiklerini belirten Şehitoulları şu bilgiyi verdi: “Kaburgaların göğüs kemiğine bağlandığı kıkırdak bölgelerin gelişim dengesizliği ve aşırı büyümesi ile göğüs duvarı deformiteleri oluşur. En sık olarak kunduracı göğsü (pektus ekskavatum) ve güvercin göğsü (pektus karinatum) denilen tiplerde şekil bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Her iki durumunda tedavisi cerrahi olarak yapılır." dedi.

Bu ameliyatların özellikle okulların tatil olduğu yaz aylarında sıklık gösterdiğini ifade eden Şehitoğulları, "Bu ameliyatlar Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde öğretim üyelerimiz tarafından güvenle uygulanmaktadır. Hastalarımız böylelikle eğitimlerine ara vermeden devam edebilmektedirler. Ancak hastalar, operasyon sonrası 1 yıl boyunca göğüsüne darbe almamaları gerektiğinden, bu süre içinde beden eğitimi dersleri için raporlu sayılmaktadırlar" diye konuştu.

Doç.Dr. Abidin şehitoğulları, son zamanlarda nuss ve abramson adında yeni ameliyat yöntemleri de geliştiğini belirterek, "Nuss yöntemi, kunduracı göğsü hastalarına, abramson yöntemi ise güvercin göğsü hastalarına uygulanıyor. Kapalı ameliyat dediğimiz bu yöntemlerle bir saat gibi kısa sürede göğüs duvarındaki o deformiteyi ortadan kaldırıyoruz. Hastalar sorunsuz bir ameliyat sonrası dönemle sağlıklarına kavuşarak her türlü aktiviteyi yapabiliyorlar." dedi.

İLGİLİ HABERLER

​Mardin’de Filistin yararına “Hayır Çarşısı” açıldı​Mardin’de Filistin yararına “Hayır Çarşısı” açıldıDoğu Türkistanlılar: Olimpiyatların Çin'de düzenlenmesi insanlığa karşı işlenen bir suçturDoğu Türkistanlılar: Olimpiyatların Çin'de düzenlenmesi insanlığa karşı işlenen bir suçturGüzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus YazgilGüzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus Yazgil​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldı
SIRADAKİ HABER