HaberlerGündemKumpas nedir? Kumpas kurmak ne anlama gelir?

Kumpas nedir? Kumpas kurmak ne anlama gelir?

Kumpas, hassas ölçüm aletidir. Ölçüm hassasiyetine, ölçüm şekline göre çeşitleri bulunur. Derinlik kumpası, delik kumpası gibi çeşitleri vardır ama tümünün ölçüm sistemleri aynıdır.

Kumpas nedir? Kumpas kurmak ne anlama gelir?

Kumpas kelimesi Türkçe 'de sıklıkla karşımıza çıkan sözcükler arasındadır. Kumpas kelimesi, Fransızca kökenlidir. Kumpas kelime anlamı olarak:

- elle dizgi yapılan basımevlerinde, dizicilerin harfleri satır durumuna getirirken içine yerleştirdikleri ayarlanabilir demir yuva

- gemilerde, deniz haritaları üzerinde uzaklıkları ölçmek için kullanılan pergel.

- Sanayide kalınlık ve incelikleri ölçmede kullanılan ölçüm aleti

- Hile, düzen anlamlarına gelmektedir.

Ölçüm aleti olan "kumpas"ın tarihçesi

Kumpasların mühendislikte önemi çok fazladır. Mühendisler genellikle milimetrik işler yaparlar. Bunun sonucu olarak ölçü aletlerinden bir hayli fazla yararlanmak zorundadırlar. Kumpas, uzunluk ölçmenin yanı sıra iç çap, dış çap ve derinlik ölçmede kullanılan ölçme aletidir.

Kısaca tarihine bir göz atmak gerekirse, en eski kumpas MÖ 6.yy. da İtalya kıyılarına yakın Greek Giglio enkaz alanında bulunmuştur. İlk kumpas tahtadan yapılmıştır. Sabit ve hareketli çeneden oluşmaktaydı. Nadir buluntular olmasına rağmen Yunanlılar ve Romalılar tarafından kullanılmıştır.

Kumpaslar sadece uzunluk ölçmek için kullanılmamaktaydı. Bronz kumpas Çin Xin hanedanı döneminde dakikalık ölçümler için kullanıldı.

Modern sürmeli kumpas 1851 yılında Joseph R. Brown tarafından icat edilmiştir. Bu kesin ölçümler veren ilk pratik araç oldu.

Kumpas kelimesinin kökeni

Kumpas kelimesi, bizim için “hile, hurda” demek olsa da esasen kelime kökeni açısından anlamı bambaşka.

Eski Fransızca‘daki “compas” ve İtalyanca‘daki “compasso“nun Türkçe'deki karşılığı olan “kumpas“, Latince‘de “beraber” anlamındaki “com” ön eki ve “adım” anlamındaki “passus“un birleşiminden oluşur. “Beraber adım atan“, “beraber giden” anlamlarına gelir. 

"Kumpas kurmak" deyiminin anlamı nedir?

Gizli bir iş, hile, düzen hazırlamak. Birini aldatmak için tuzak kurmak, gizli bir iş düzenlemek.

Kumpasa dahil olmak

Hileli bir işe ortak olmak

Siyasette kumpas nedir?

Siyasette, ticarette tarafların birbirine kurduğu tuzak harekatıdır. Dürüst ve mertçe söylenemeyen, kirli oyunlar planıdır. Kumpaslarda gösterilen başkadır, gerçeklik başkadır. Kumpasın amacı hakikati karartmak, toplumu manipüle edip yanıltmaktır.

Kumpas kurulduğu an önce hukuk ihlal edilir. Hukukla beraber vicdan yaralanır. Vidanla adalet sarsılır. Adaletle ahlak erozyonu başlar.

İLGİLİ HABERLER

Malatya'da haklarında hüküm bulunan 32 kişi yakalandıMalatya'da haklarında hüküm bulunan 32 kişi yakalandıAnkara'da sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden bin 315 kişiye ceza verildiAnkara'da sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden bin 315 kişiye ceza verildiBağlar'da yeni yerleşim yerlerinin sorunları çözülüyorBağlar'da yeni yerleşim yerlerinin sorunları çözülüyorAnkara'da uyuşturucu operasyonlarında 29 kişi tutuklandıAnkara'da uyuşturucu operasyonlarında 29 kişi tutuklandıGaziantep’te Aile ve Dini Rehberlik Merkezi kurulacakGaziantep’te Aile ve Dini Rehberlik Merkezi kurulacak
SIRADAKİ HABER