HaberlerGündemKum zambağı tehlike altında

Kum zambağı tehlike altında

Türkiye'nin kıyılarında nadir olarak yetişen ve nesli tehlike altında olan kum zambakları, Aydın'ın Pamucak kumullarını beyaz gelinlik gibi süslüyor. Bölgede Pamucak, Dilek Yarımadası Dipburun Koyu, Büyük Menderes Deltası ve Didim Tavşanburnu Tabiat Parkı’nın kuzeyindeki kumsal alanlarda yetişiyor.

Kum zambağı tehlike altında
Türkiye'nin kıyılarında nadir olarak yetişen ve nesli tehlike altında olan kum zambakları, Aydın'ın Pamucak kumullarını beyaz gelinlik gibi süslüyor. Bölgede Pamucak, Dilek Yarımadası Dipburun Koyu, Büyük Menderes Deltası ve Didim Tavşanburnu Tabiat Parkı’nın kuzeyindeki kumsal alanlarda yetişiyor.

Milli park ve tabiat parkı kapsamındaki üç alanda büyük ölçüde koruma altında olan kum zambakları, insanların işgaliyle her geçen yıl azalıyor. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, en çok görüldükleri alanlardan biri Pamucak sahilleri olmasına rağmen yoğun insan baskısı altında bulunduğundan dolayı her yıl giderek azaldığını söyledi. Sürücü, “Geçtiğimiz yıl saydığımız 641 kök kum zambağının, bu yıl hayli azaldığını tespit ettik. Pamucak sahillerindeki kum zambakları, yaşam alanları turizmle iç içe olması nedeniyle yoğun insan baskısı altında bulunmakta. Kum zambakları, deve dikenlerinin bulunduğu alanlarda yetişmekte. Geçtiğimiz yıl deve dikenleriyle dolu alanın, bu yıl tamamen bilinçsizce dikenlerden temizlendiği ve birçok kum zambağının da yok olduğu gözlemledik. Kum zambaklarının olduğu alanlara kara taşıtlarıyla girilmemesi gerekirken ne yazık ki kumsalları temizlemek için traktörlerin bu alanlara girdikleri ve bu önemli bitkiye bilinçsizce zarar verdikleri görülmektedir. Bu önemli bitkinin farkında olmayan çocuklar kum zambaklarının içinde koşarak eğlenmekte, denize giden birçok ziyaretçi tarafından koruma önlemi olmadığından çiğnendikleri görülmektedir. Kumsallardan toplanan molozlar kum zambaklarının yetiştikleri alanlara dökülmekte, günübirlik ziyaretçiler bu alanlarda çöplerini bırakmaktadır. Geçmiş yıllarda kamp yapan tatilcilerin önündeki kumsallar kum zambaklarıyla doluydu. Bu alanlar korunarak kullanılmadığından dolayı günümüzde birkaç bireyin kaldığı görülmektedir. Geçtiğimiz yıl kum zambaklarının etrafına koruma çitlerinin oluşturulması, plaja gelen ziyaretçilerin bilgilendirilmesi ve uyarılması amacıyla tanıtım panolarının dikilmesi ve bitkilerin yoğun olduğu alanlarda yönlendirmeli patika yolların oluşturulmasıyla ilgi öneriler götürmüştük. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü, duyarlılık göstererek kum zambaklarıyla ilgili bilgilendirme ve tanıtım tabelaları dikmişti.” dedi. Kumullar üzerinde zerafeti temsil eden beyaz görüntüsüyle hoş bir görüntü veren kum zambaklarının önemli özelliklerinin kuraklık ve tuzluluğa dayanması, sıcakta çiçek açıyor olması ve hiç su istememesi olduğunu söylerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER

Yılın ilk Milli Güvenlik Kurulu toplantısı bugünYılın ilk Milli Güvenlik Kurulu toplantısı bugünMeteorolojiden bazı bölgelere "kuvvetli rüzgâr ve fırtına" uyarısıMeteorolojiden bazı bölgelere "kuvvetli rüzgâr ve fırtına" uyarısıTSK'nın Aden Körfezi'ndeki görev süresi uzatıldıTSK'nın Aden Körfezi'ndeki görev süresi uzatıldıAİÇÜ Rektörü Karabulut ile SERKA Genel Sekreteri Taşdemir protokol imzaladıAİÇÜ Rektörü Karabulut ile SERKA Genel Sekreteri Taşdemir protokol imzaladıMalatya için şiddetli rüzgâr ve fırtına uyarısıMalatya için şiddetli rüzgâr ve fırtına uyarısı
SIRADAKİ HABER