HaberlerGündemKültürel mirasımızı ticaretine alet eden içki firmasına tepki

Kültürel mirasımızı ticaretine alet eden içki firmasına tepki

Sosyolog-Yazar Müfid Yüksel, içki firması "Tuborg"un, Hakkâri'de bulunan Şeyh Taha el-Hakkâri en-Nehri'nin dergahının reklama işlemesine tepki gösterdi.

Kültürel mirasımızı ticaretine alet eden içki firmasına tepki

Tuborg'un bu reklamı sosyal medyadaki duyarlı Müslümanların büyük tepkisini çekti. Müslümanlar, Tuborg'un, kültür mirasımızı ticaretine alet ettiğini ve kültürel değerlere saygı göstermediğine dikkat çekerek, yetkililerden bu saygısızlığa karşı hukuki süreci başlatmalarını talep etti.

Peygamber Efendimizin (Sallallahu Aleyhi Vesselem) "İçki bütün kötülüklerin anasıdır." hadisini hatırlatan Müslümanlar, bu ve benzeri reklamların, Müslüman halkın değerlerine saygısızlık ve provokatörlük bir girişim olduğunu belirttiler.

Sosyal medya Twitter hesabı üzerinden reklama tepki gösteren Sosyolog-Yazar Müfid Yüksel, "Hakkari'nin Şemdinli Nehri (Bağlar) köyündeki, Seyyid Şeyh Taha el-Hakkari en-Nehrî hazretlerinin Dergâh-ı Şerifi binasının 'Tuborg' firması tarafından bira kutularına reklam için işlenmesi asla kabul edilemez. Bu ürünler derhal toplattırılmalı, özür dilenmeli. Hukuki süreç işlemeli." diye çağrıda bulundu.

“Tuborg" denilen alkollü içki firması, 81 ilin tarihi ve inanç değerlerini, insanlık mirasını "Şehirler serisi" adı altında içki kullanımını teşvik etmek ve arttırmak için reklam aracı yaparak bir skandala imza attı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER