HaberlerGündemKış ortasında ağaçlar çiçek açtı

Kış ortasında ağaçlar çiçek açtı

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle bahar havası yaşanması, ağaçların çiçeklerini açmasına neden oldu.

Kış ortasında ağaçlar çiçek açtı

Mardin’in Midyat İlçesi Söğütlü (Kinderib) Mahallesinde badem ağaçları, kışın ortasında çiçeklerini açtı.  Kış mevsiminin ortalarında olduğumuz bu günlerde iki haftadır bölgede bahar havası yaşanıyor. Henüz ilk cemre düşmemesine rağmen sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor.

Bahar havasının yaşandığı bugünlerde badem ağaçlarından bir kısmı çiçeklerini açtı. Bu durum bal arılarının da uyanmasına ve polen toplamaya başlamasına neden oldu.

Bu mevsimde ilk defa böyle bir durumla karşılaştıklarını belirten mahalle sakinleri, bu durumu kış mevsiminin kurak ve sıcak geçmesine bağlıyor.

Bu şaşırtıcı durumu İLKHA muhabirine anlatan Söğütlü Mahallesi (Belde) sakinleri, bu mevsimde ağaçların çiçeklerini açmasını hayretle karşıladıklarını, havaların soğuması halinde çiçek açan ağaçların zarar göreceğini ifade etti.

Mahalle sakinlerinden İbrahim Yeşilyurt “Kış mevsiminin ortalarındayız. Daha cemreler düşmeden badem ağaçları çiçek açtı. Hayatımda ilk defa böyle bir duruma şahit oluyorum. Allah sonumuzu hayreylesin. Bu ağaçların durumu ne olacak bilmiyoruz.” dedi.

60 yaşlarındaki Hacı Mahsum “Hayatımda ilk defa böyle bir şeyi gördüm. Bu mevsimde çevre illerimizde kar var. Ama bizim burada ağaçlar çiçek açtı. Biz de hayretler içerisindeyiz. 15-20 gündür havalar sıcak.  Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin, ağaçların çiçek açmasına neden olduğunu sanıyoruz.” diye konuştu.

Bahçe sahibi Reşit Şahin ise “Bahçemizdeki badem ağacı çiçek açtı. Hava güneşli. Kış mevsiminde İlk defa böyle bir şey görüyorum. Sıcaktan çiçek açmış.” ifadelerini kullandı. 

Öte yandan ilk cemrenin havaya düşeceği 19 -20 Şubat tarihlerinde meteoroloji verilerine göre bölgede kar bekleniyor.

2021 cemre tarihleri ise şu şekilde; ilk cemre havaya 19-20 Şubat, ikinci cemre suya 26-27 Şubat ve üçüncü cemre 5-6 Mart tarihleri arasında toprağa düşecek.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER