HaberlerGündemKırsal mahallede çok amaçlı caminin temeli atıldı

Kırsal mahallede çok amaçlı caminin temeli atıldı

Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı kırsal Akdoğan Mahallesinde köylülerin bağışladığı arsa üzerinde yapılması planlanan çok amaçlı caminin temeli atıldı.

Kırsal mahallede çok amaçlı caminin temeli atıldı

İlçe merkezine 24 kilometre uzaklıkta bulunan Akdoğan (Êrradê) Mahallesi (Köyü), 160 hane bin 500 nüfusuna sahip. Suriye sınırına sıfır noktasında bulunan köyün en büyük eksiği ise okul ve camii olurken köydeki aile hekimliğinin de birçok eksiği bulunuyor.

Köylülerin imece usulüyle imam evini yaptırdığı köyde caminin küçük ve eski olmasından dolayı Ahmet ve Mehmet Sarıdağ kardeşler, köyün girişinde bulunan arazilerinin bir kısmını cami ve Kur’an kursu yapılması için bağışta bulundu.

Bağışlanan 2 bin 500 metrekare arazi üzerine modern ve çok amaçlı cami yapılması için çalışmalara başlandı. Dualarla temeli atılan alanda bin 500 kişinin aynı anda ibadet edeceği camii, üstünde ise Kur’an Kursu ve kütüphane inşa edilecek.

Abdulhalık Özkoç

“Camii ve medrese inşa etmek için temeli attık, Rabbim tamamına erdirsin”

Köy İmamı Abdulhalık Özkoç, arazi bağışında bulunan Sarıdağ ailesine teşekkür ederek hayırseverlerden destek beklediklerini söyledi.

Özkoç, “Köyümüz büyük ve bir camiye ihtiyaç vardı. Allah onlardan razı olsun çok güzel bir imam evi yapmışlar. Şimdi de Sarıdağ ailesinin katkılarıyla camii ve medrese inşa etmek için temel attık. Allah tamamına erdirsin inşallah.” dedi.

Mahmut Sarıdağ

“Hakkın rızasını halkın rızasında bulmayı diliyoruz”

Mahalle Muhtarı Mahmut Sarıdağ da çok amaçlı caminin bitirilmesi için hayırseverlerden yardım beklediklerini belirtti.

Muhtar Sarıdağ, “Bizimkisi bir hayrı, güzelliği, hizmeti ‘ben yaptım’ diyerek gurura kapılmak ve nefsanî duyguları beslemek değildir. Çünkü bu riyakârlığa girer. Aksine bu güzellikleri genel paylaşıma açarak halk arasında bir örneklik oluşturarak teşvik etmektir. Yani dileğimiz, hakkın rızasını halkın rızasında bulmaktır. Bu samimiyetin halkın rızasında kabul edilmesini diliyorum. Bu güzel ve hayırlı hizmeti burada yaparken amacımız övünmek değil, bin 500 nüfuslu mahalleye bir camii, Kur’an kursu ve kütüphane kazandırmaktır. Bu amaçla bir çalışma içine girerek çalışmalar yürütüyoruz. Aile hekimliğimiz de var, orayı da A sınıfı hizmete dönüştürmek için de çalışmalar yürütüyoruz. Bu konuda hayırseverlerden yardım bekliyoruz.” dedi.

Mahalle sakinleri de bir an önce çok amaçlı caminin bitirilip hizmete açılacağı günü iple çektiklerini belirtti.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER