HaberlerGündemKıraathanelere Yerel Gazete Zorunluluğu

Kıraathanelere Yerel Gazete Zorunluluğu

Sivas’ta 450 kıraathane ve çay ocağı, İçişleri Bakanlığı genelgesi çerçevesinde günlük ikişer tane yerel gazete alacak.

Kıraathanelere Yerel Gazete Zorunluluğu
Sivas’ta 450 kıraathane ve çay ocağı, İçişleri Bakanlığı genelgesi çerçevesinde günlük ikişer tane yerel gazete alacak.

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, yerel gazetelerin daha fazla okunması için başlatılan çalışmalara destek verdi. Aynı zamanda Sivas Kahveciler Odası Başkanı olan Beşir Köksal, üyesi olan tüm işletmelere bir yazı göndererek gazete okuma alışkanlığının tekrar sağlanması için özellikle yerel gazetelere sahip çıkılmasını istedi. Köksal, Sivas’ta 450 kıraathane ve çay ocağının günlük ikişer adet yerel gazete almasını istedi. Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından 2007 yılında yayınlanan genelgeyi kahvehane ve kıraathanelere gönderen Köksal, kahvehane ve kıraathanelerde belli oranlarda kitap; yerel, bölgesel ve ulusal gazete bulundurulmasının yasal bir zorunluluk olduğunu hatırlattı.

Konu ile ilgili olarak Basın İlan Kurumu (BİK) Sivas Şube Müdürü Mustafa Yüksel, Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fikret Ünsal ve Anadolu Basın Birliği Sivas Şube Başkanı Kemal Çağlayan, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Beşir Köksal’ı ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Köksal, aslında kahvehanelerin toplumsal yaşamın önemli bir kısmını oluşturan insanlar tarafından meşgul edildiğini söyledi. Genelgenin uyulması gerektiğini ve bunun için de konunun tekrar hatırlatılması konusunda üyelerine bir yazı çıkardığını belirten Köksal, toplumda okuma alışkanlığının tekrar kazanılmasında kahvehanelerin rolünün çok önemli olduğunu vurguladı.

BİK Sivas Şube Müdürü Mustafa Yüksel, Sivas’ta okuma alışkanlığının kazanılması için kahvehanelerde kitap ve gazete bulundurmanın önemli olduğunun altını çizdi. Sivas’ta ulusal gazetelerin bile satış oranlarının çok düşük olduğunu ifade eden Yüksel, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal’a bu duyarlılığından dolayı teşekkür etti. Eskiden kahvehanelere ‘kıraathane’ denildiğini, ‘kıraat’ın okuma ‘hane’nin de ev yani buralara okuma evleri denildiğini söyleyen Yüksel, “Sivas’ta bu tür yerlerde demli çaylar içilirken; kitap, dergi ve gazeteler okunsun, ulusal ve yerel gündemi insanlar kendileri okuyarak takip etsinler. Sivas’ta BİK’ten ilan alan almayan tüm gazetelerimiz kaliteli. Haber, fotoğraf, mizanpaj olarak insanların kendilerini bulabilecekleri donanımdalar.” dedi.

Genelge kapsamında ruhsatlandırılan kahvehaneler, çay bahçesi, kır kahvesi ve benzeri umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde kitap ve gazete bulundurulması mevzuatın öngördüğü bir zorunluluk. Bu çerçevede; birinci sınıf kahvehanelerde; çay bahçesi ve kır kahvesinde en az 100 farklı kitabın yer aldığı kitaplık oluşturulacak ve bu yerlerde ayrıca ikisi bölgesel veya yerel olmak üzere en az beş farklı günlük gazete bulundurulacak. İkinci sınıf kahvehanelerde en az 50 farklı kitabın yer aldığı kitaplık ve biri bölgesel veya yerel olmak üzere en az üç farklı günlük gazete bulundurulması zorunlu. Üçüncü sınıf kahvehanelerde ise en az 25 farklı kitabın yer aldığı kitaplık ve birisi bölgesel veya yerel olmak üzere en az iki adet günlük gazetenin yer alması gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER

Eren-2 Lice Operasyonu başladıEren-2 Lice Operasyonu başladıKarda mahsur kalan hayvanlar kurtarıldıKarda mahsur kalan hayvanlar kurtarıldıKar yağışının ardından soğuk hava etkili olduKar yağışının ardından soğuk hava etkili olduBatman’da iki haftalık asayiş raporu açıklandıBatman’da iki haftalık asayiş raporu açıklandıBir yıl önce milyonlarca lira harcanarak restore edilen çarşı için yıkım kararıBir yıl önce milyonlarca lira harcanarak restore edilen çarşı için yıkım kararı
SIRADAKİ HABER