HaberlerGündemKilim Defilesi Göz Kamaştırdı

Kilim Defilesi Göz Kamaştırdı

Kayseri’nin Develi ilçesinde kız Meslek Lisesi öğrencileri kök boya kilimleri tanıtmak amacıyla kilim defilesi düzenledi.

Kilim Defilesi Göz Kamaştırdı
Kayseri’nin Develi ilçesinde kız Meslek Lisesi öğrencileri kök boya kilimleri tanıtmak amacıyla kilim defilesi düzenledi.

Develi’nin Şıhlı kasabasında boş vakitlerini değerlendirmek isteyen kadınlar tarafından tezgahlarda, üzeri çeşitli motiflerle süslü, rengarenk ve desenlerde kilim, heybe, çuval dokumacılığı yapıldı.

Kilimlerde model olarak en çok kuş motifi, ağaç, yaprak, çiçek ve meyve motifleri, üçgen, dörtgen şekilleri yanı sıra dokuyanın duygu düşünceleri ile doğa güçlerini simgeleyen kuş, hayat ağacı, el, tarak, ibrik, kandil motifleri de kullanıldı.

Develi Kız Meslek Lisesi öğrencileri tarafından Şıhlı kasabasındaki el sanatının canlanması ve unutulmaması için bir defile düzenlendi.

Kök boyası ile boyanan kilimler defileyi izleyenlerin adeta gözlerini kamaştırdı.

İLGİLİ HABERLER

Türk Diyanet Vakıf-Sen’den İncil gönderilen aileye Kur’an-ı Kerim hediyesiTürk Diyanet Vakıf-Sen’den İncil gönderilen aileye Kur’an-ı Kerim hediyesiKar yağışı Ağrı’da hayatı durma noktasına getirdiKar yağışı Ağrı’da hayatı durma noktasına getirdiŞanlıurfa'da 8 yıldır aranan cinayet zanlısı yakalandıŞanlıurfa'da 8 yıldır aranan cinayet zanlısı yakalandıMardin’de geçen yıl kaç konut satıldı?Mardin’de geçen yıl kaç konut satıldı?Kar yağışının ardından yaşanan elektrik kesintisi halkı mağdur ettiKar yağışının ardından yaşanan elektrik kesintisi halkı mağdur etti
SIRADAKİ HABER