HaberlerGündemKesilmesi planlanan ağaçlar sökülerek başka yere taşınıyor

Kesilmesi planlanan ağaçlar sökülerek başka yere taşınıyor

​Adıyaman Belediyesi, özel mülklerde bulunan ancak mülk sahipleri tarafından kesilmesi düşünülen ağaçları sökerek şehrin değişik noktalarına dikip, yaşatmaya devam ediyor.

Kesilmesi planlanan ağaçlar sökülerek başka yere taşınıyor

Bir yandan alınan büyük yaştaki ağaçları şehrin dört bir yanına diken Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, diğer yandan da özel mülklerde bulunan ancak yerine yeni bir yapı yapılacak olmasından dolayı mülk sahipleri tarafından kesilmesi düşünülen büyük yaştaki ve taşınması mümkün olan ağaçları yerinden sökerek, şehrin değişik noktalarına yeniden dikip, yaşatmaya çalışıyor.

İki ayda 40 bin ağaç ve gül dikildi

Konu ile ilgili bilgi veren Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkilileri “Şehrimizi yeşillendirmek için her fırsatı ve imkânı değerlendiren belediyemiz yeşillendirme projesini 'Mahalle Bahçeleri' çalışmalarıyla güçlendirerek 'Yeşil Bir Adıyaman' inadını ortaya koymuştur.” dedi.

Bu çalışmaların yanı sıra belediyeye başvurarak özel mülkündeki ağacın yerinden sökülmesini isteyen vatandaşların taleplerini değerlendirdiklerini ve bu ağaçlar içerisinde taşınması mümkün olan ağaçları yerinden sökerek şehrin değişik noktalarına diktiğini de söyleyen yetkililer “Belediyemiz şu ana kadar kesilmesi düşünülen 100’e yakın ağacı bulunduğu yerden sökerek şehrimizin değişik noktalarına dikmiştir. Bunların sonuncusu, özel bir mülkte bulunan 20-25 yaşlarındaki bir palmiye ağacı olmuştur. Yaklaşık 10 metre uzunluğa sahip olan palmiye ağacını vinç yardımıyla bulunduğu yerden söken ekiplerimiz, ağacı Karapınar Mahallesi'nde bulunan akıllı kavşağımızın ortasına dikerek yeniden can bulmasını sağladı.” ifadelerini kullandı.

Adıyaman Belediyesi’ne ait olan ve üzerine tesis yapılması planlanan bir araziye Trabzon Hurması olarak bilinen meyve ağaçlarını diken bir vatandaş ile de görüşme sağlayarak, ücreti karşılığında 90 adet ağacı aldıklarını ve 15 yaşındaki bu ağaçları yerinden sökerek şehrin değişik noktalarına diktiklerini de sözlerine ekleyen yetkililer, şimdide de yine bir mülk sahibinden gelen 6-7 adet ağaç için aynı uygulamayı gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Yeri değiştirilen ağaçların yeni yerlerine uyum sağlaması için güçlendirici gübreyle özel bakıma tabi tutulduğunu da ifade eden yetkililer, buna benzer talebi olan vatandaşların taleplerinin değerlendirilmeye devam edeceklerini belirtti.

İLGİLİ HABERLER

Şehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandıMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandı
SIRADAKİ HABER