HaberlerGündemKCK davalarında sanıklara ceza yağdı

KCK davalarında sanıklara ceza yağdı

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi; Adıyaman, Tunceli ve Elazığ’da gözaltına alınarak, terör örgütü KCK davalarında yargılanan 2'si tutuksuz 17 sanığı, 7 yıl ile 13 yıl 10 ay arasında hapis cezalarına çarptırdı.

KCK davalarında sanıklara ceza yağdı
Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi; Adıyaman, Tunceli ve Elazığ’da gözaltına alınarak, terör örgütü KCK davalarında yargılanan 2'si tutuksuz 17 sanığı, 7 yıl ile 13 yıl 10 ay arasında hapis cezalarına çarptırdı.

Tunceli KCK davasında; 2'si tutuksuz 6 kişinin yargılamasına Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Sanıklar ile yakınları ve avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada, sanıklar son savunmalarını yaptı. Kürtçe savunma yapan Baver Demir, mahkeme huzurunda örgüt lehine slogan attı. Bazı sanıklar ise Türkçe savunma yaptı. Savunmaların ardından kısa bir ara veren mahkeme sonra kararı açıkladı. Mahkeme heyeti; Baver Demir’i 9 yıl 10 ay, Mahir Kan'ı 9 yıl 3 ay, Eylem Ülgen'i 9 yıl 3 ay, Ferhat Pervane, Zeki Kaya ve Kasım Aydın'ı 7 yıl 10'ar ay hapis cezasına çarptırdı.

Elazığ’da terör örgütü KCK'ya üye oldukları iddiasıyla tutuklu bulunan Fırat Üniversitesi öğrencisi 5 sanığın davası da karara bağlandı. Duruşmada, esasa ilişkin savunmalarını yapan sanıklar haklarındaki suçlamaları reddederek beraat ve tahliyelerini talep etti.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, 'terör örgütüne üye olmak', 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlamasıyla Ali Kınar'ı 7 yıl 10 ay, Gökhan Öngülen'i 7 yıl 1 ay, Erdal Demir'i 7 yıl 1 ay, Mehmet Yiğit'i 9 yıl 10 ay, Diyadin Abak'ı 9 yıl 10 ay, hapis cezasına çarptırdı.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan son duruşmada, Adıyaman KCK davası kapsamında tutuklu bulunan 6 kişi avukatlarıyla hazır bulundu.

Esasa ilişkin savunmaları alan mahkeme heyeti, kararında; Aydın Kara ve Hamiyet Demir'in 11 yıl 4 ay, Umut Çalışkan ve Ahmet Güven'in 9 yıl 10 ay, Yasin Ekmen ve Havva Bozkurt'un 13 yıl 10 ay hapis cezası ile cezalandırılmalarına hükmetti.

İLGİLİ HABERLER

Adıyaman Belediye Başkanı Şehir İçi Minibüs Kooperatifi Başkanlarını dinlediAdıyaman Belediye Başkanı Şehir İçi Minibüs Kooperatifi Başkanlarını dinlediMalatya'da 3'ü düzensiz göçmen 14 kişi yakalandıMalatya'da 3'ü düzensiz göçmen 14 kişi yakalandıYapılandırma başvurusu için son hafta!Yapılandırma başvurusu için son hafta!Coronavirus halkı yöresel ürünlere yönlendirdiCoronavirus halkı yöresel ürünlere yönlendirdiİpekyolu'nda mermer yüklü kamyon şarampole devrildi: Sürücü ağır yaralandıİpekyolu'nda mermer yüklü kamyon şarampole devrildi: Sürücü ağır yaralandı
SIRADAKİ HABER