HaberlerGündemKbü Demir Çelik Enstitüsü Laboratuarı Ve Test Akreditasyonu İçin Çalışmaları Hızlandırdıadım Attı

Kbü Demir Çelik Enstitüsü Laboratuarı Ve Test Akreditasyonu İçin Çalışmaları Hızlandırdıadım Attı

KARDEMİR A.Ş tarafından Karabük Üniversitesine inşa edilen Türkiye’nin ilk ve tek Demir Çelik Enstitüsü Laboratuar ve Test Merkezi’nin akreditasyonu için çalışmaları hızlandırdı.

Kbü Demir Çelik Enstitüsü Laboratuarı Ve Test Akreditasyonu İçin Çalışmaları Hızlandırdıadım Attı
KARDEMİR A.Ş tarafından Karabük Üniversitesine inşa edilen Türkiye’nin ilk ve tek Demir Çelik Enstitüsü Laboratuar ve Test Merkezi’nin akreditasyonu için çalışmaları hızlandırdı.

Proje Gözetim Mühendisliği (PGM) tarafından iki gün Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitü bünyesinde bulunan laboratuarların akreditasyon sürecini başlatmak üzere, TS EN IISO/IEC 17025:2012 Eğitimi gerçekleştirilecek.

KBÜ Fen Fakültesi Konferans Salonu’nda iki gün boyunca devam edecek olan eğitime; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kadı, Demir Çelik Enstitü Müdürü Doç. Dr. Cevdet Göloğlu, Enstitü laboratuvar ve deneylerde görev alacak Üniversite Öğretim Üyeleri, Araştırma Görevlileri ve Teknik Personelinden oluşan yaklaşık 30 kişilik grup katıldı.

TS EN IISO/IEC 17025:2012 Eğitimi öncesi kısa bir konuşma gerçekleştiren Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitü Müdürü Doç. Dr. Cevdet Göloğlu, “Bugün burada çok ciddi bir amacı gerçekleştirmek üzere bulunmaktayız. Üniversitemiz tarihinde önemli bir sürece daha adımını atmaktadır. Temeli 2011 yılında atılarak 2013 yılında Üniversite-Sanayi işbirliğinin en güzel örneğini oluşturan ve KARDEMİR A.Ş tarafından tamamı çelik konstrüksiyondan inşa edilen Türkiye’nin ilk Demir Çelik Enstitüsü’nün kurulumunu 2013 yılı içerisinde Üniversitemiz hızlı bir şekilde tamamlayarak, 2014 yılını laboratuvarlar ve deneylerin akreditasyonuna ayırmıştır. Bu amaçla Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsü bünyesinde bulunan laboratuvar ve deneylerde görev alacak Üniversitemiz Akademik ve Teknik Personeline TS EN IISO/IEC 17025:2012 Eğitimi verilecektir. Demir Çelik Enstitüsü Yönetimi olarak bizler zaten deneylerimizi gerçekleştirmekteyiz fakat gerçekleştirilen deneylerin uluslararası seviyede kabul görmesi ve deney raporlarının geçerliliğinin sağlanması için akreditasyon gerekmektedir. 30’a yakın laboratuvar ve laboratuvarlarda bulunan cihazların akreditasyon süreci tamamlandığı ve gerekli yeterlilik sağlandığı takdirde, TS EN IISO/IEC 17025:2012 Eğitimi çerçevesinde edinmiş olduğumuz deneyimlerle Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK)’na başvuru yapılarak uluslararası geçerliliğe sahip olan ‘Akreditasyon Sertifikası’ alınacaktır. Sertifika sürecinde enstitümüz sadece deneyler açısından değil, gerek fiziki alt yapısı gerekse kurum çalışanları olarak denetlemelere tabi tutulacaktır. Üniversitemiz bu ciddi süreç sonunda Ülkemizin Demir Çelik sektöründe faaliyet gösteren ilk akredite kuruluşu olacak, ilgili sektöre ek olarak diğer sektörlerin de test ve analizlerinin yapılacağı bir merkez olarak çalışmalarını genişletmiş olacaktır” dedi.

Gerek eğitim, gerekse muayene ve gözetim açısından kriterlerin belirlenmesi açısından akredite olmuş bir gözetim firması olduklarını vurgulayan Proje Gözetim Mühendisliği (PGM) Genel Müdürü Arzu Yağcı sunumlarında, Akreditasyon Nedir ve Neden Gereklidir? Ulusal Akreditasyon Sistemi, TS EN IISO/IEC 17025:2012 Eğitimi ile Eğitim Sonucu İzlenecek Yollar ve Hedefler, TS EN IISO/IEC 17025 Yönetim Şartları ve TS EN IISO/IEC 17025Teknik Şartlar konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER