HaberlerGündemKazakistanlı Eğitimciler Tika Öncülüğünde Türkiye"de Mesleki Eğitim Alıyor

Kazakistanlı Eğitimciler Tika Öncülüğünde Türkiye"de Mesleki Eğitim Alıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) öncüllüğünde Kazakistan ile Türkiye arasında yürütülen ‘mesleki teknik eğitim programları’nın açılışı gerçekleştirildi. Eğitim programları kapsamında Kazakistanlı eğitimciler, Türk eğitimcilerden veterinerlik, tarım, inşaat ve turizm gibi alanlarda eğitim alacak.

Kazakistanlı Eğitimciler Tika Öncülüğünde Türkiye"de Mesleki Eğitim Alıyor
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) öncüllüğünde Kazakistan ile Türkiye arasında yürütülen ‘mesleki teknik eğitim programları’nın açılışı gerçekleştirildi. Eğitim programları kapsamında Kazakistanlı eğitimciler, Türk eğitimcilerden veterinerlik, tarım, inşaat ve turizm gibi alanlarda eğitim alacak.

TİKA ve Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen ‘mesleki teknik eğitim programları’ kapsamında Kazakistan'dan gelen eğitimcilere yönelik akademik konferansın açılışı gerçekleştirildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Zeytinburnu Polis Eğitim ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen akademik açılışa TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, Kazakistan Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı TİKA Projesi Sorumlusu Muhanova Bekzat, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Türk Cumhuriyetleri ve Balkan ülkeleri Grup Başkanı Mehmet Ali Akdağ, TİKA ve Kazakistan yetkilileri ve öğretim üyeleri katıldı.

Eğitim konferansı açılışı TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er’in açılış konuşması ile başladı. TİKA’nın tarihi hakkında bilgiler veren Sürreyya Er, Kazakistan ile Türkiye arasında stratejik ortaklık seviyesindeki ilişkilerin her geçen gün geliştiğini vurgulayarak, gelişmede TİKA projelerinin de katkısının olduğunu dile getirdi. Kazakistan’ın sürekli büyüyen bir ülke olduğunu belirten Süreyya Er, “Birçok ülke yatırımcıları Kazakistan’ı terk ediyor. Yalnız biz orada iki ülke arasında pek çok işbirliği projelerinin olacağını düşünüyoruz. Bunların başında da karşılıklı olarak kültür alışverişini, eğitim tecrübesini paylaşmak olduğuna inanıyorum. Bu çerçevede yeni bir program tertipledik” dedi.

İki ülke arasındaki eğitim seminerlerinin geçen seneden itibaren başladığını hatırlatan Başkan Yardımcısı Süreyya Er, “Geçen yıl bu seminere 120 eğitici gelmiş ve 6 branşta eğitim görmüştü. Bu sene daha fazla katılımcıyla eğitimlerimize devam ediyoruz. Bu programı Kazakistan -Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştiriyoruz. Bu eğitimlerimizin de artmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’DEN ALDIĞMIZ BİRİKİMLERİ KAZAKİSTAN’DA İYİ BİR YERE GETİRMEYİ PİLANLIYORUZ”

Uzun yıllar Kazakistan ve Türkiye arasında güzel anlaşmaların olduğunu söyleyen Kazakistan Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı TİKA Projesi Sorumlusu Muhanova Bekzat, İki ülke arasında işbirlikleri güzel bir şekilde devam ediyor. Mesleki teknik eğitim programları çerçevesinde de 61 eğitmen Kazakistan’dan Türkiye’ye geldi. Bu projede en çok emeği geçen de TİKA oldu. TİKA’yla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı’nın da katkısı var. Bu eğitim seminerleri sayesinde Türkiye’den aldığımız birikimleri Kazakistan’da iyi bir yere getirmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Kazakistan’dan gelen 61 eğitimci; veterinerlik, tarım, inşaat, okul öncesi ve turizm alanlarında 4 ayrı meslek okullarında eğitim alacak. Eğitim programları 29 Eylül -12 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

İLGİLİ HABERLER

Mardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandıMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandı​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklamasıEzan Platformu: Arapça ezan yasağıyla İslam sosyal hayattan tecrit edilmek istendiEzan Platformu: Arapça ezan yasağıyla İslam sosyal hayattan tecrit edilmek istendiŞanlıurfa Müftülüğü ve Yeşilay işbirliği ile bağımlılıklarla mücadele edilecekŞanlıurfa Müftülüğü ve Yeşilay işbirliği ile bağımlılıklarla mücadele edilecekSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu, asfalt çalışmalarını yerinde incelediSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu, asfalt çalışmalarını yerinde inceledi
SIRADAKİ HABER