HaberlerGündemKayaaslan: Milli eğitimde müdür atamalarını yandaş sendika yapıyor

Kayaaslan: Milli eğitimde müdür atamalarını yandaş sendika yapıyor

Yozgat Aktif Eğitimciler Sendikası İl Temsilcisi Ekrem Kayaaslan, MEB’in 13 Haziran 2014 tarihi itibariyle görevlerinden alınan yaklaşık 16 bin okul müdürünün yeniden görevlendirilebilmeleri için yapılan değerlendirme süresinin tamamlandığını, puanların açıklandığını, bu okul müdürlerinin atanıp atanmaması kararını yandaş sendikanın verdiğini söyledi.

Kayaaslan: Milli eğitimde müdür atamalarını yandaş sendika yapıyor
Yozgat Aktif Eğitimciler Sendikası İl Temsilcisi Ekrem Kayaaslan, MEB’in 13 Haziran 2014 tarihi itibariyle görevlerinden alınan yaklaşık 16 bin okul müdürünün yeniden görevlendirilebilmeleri için yapılan değerlendirme süresinin tamamlandığını, puanların açıklandığını, bu okul müdürlerinin atanıp atanmaması kararını yandaş sendikanın verdiğini söyledi.

Aktif Eğitimciler Sendikası Yozgat İl Temsilcisi Kayaaslan, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul müdürlerinin performans değerlendirmelerine ilişkin yaptığı basın açıklamasında, okul müdürü atamalarında garabet ve skandalların yaşandığını ifade etti. Kayaaslan, "Ülke olarak tarihi günlerden geçtiğimiz şu süreçte biz eğitimcilerde gün geçmiyor ki yeni bir garabetle karşılaşmayalım ve her garabet katlanarak skandallar yumağına dönüşmesin. Okul ve kurum yöneticilerinin performans değerlendirmesi için 40 puanı okul içi, 60 puanı da milli eğitim müdürlüklerince yapılan puanlamada, 75 puanı alabilen müdürler başarılı sayılmışlardır. Okul içi öğretmen, öğrenci ve veliden 40 tam puan alan birçok okul müdürü ise ilçe milli eğitim müdürlüklerinden 35 puan verilmeyerek başarısız sayılmışlardır." dedi.

"Değerlendirmenin yüzde 60 gibi sonucu doğrudan belirleyen kısmını ilçe milli eğitim müdürü ve iki şube müdürü kanaat getirmişlerdir." diyen Kayaaslan, şöyle devam etti: "Tamamına yakını hükümete payanda sendikanın belirlediği kişilerden oluşan yeni atanan ilçe milli eğitim müdürleri ile bir kısmı atamaları iptal edilen, bir kısmı da geçici olarak görevlendirilen şube müdürlerinin, önceden birlikte çalışmadıkları, adını bile bilmedikleri, yeteri kadar tanımadıkları okul müdürlerine 100 puanlık değerlendirmenin 60 puanlık kısmını nasıl takdir ettikleri merak edilmektedir. Kendi sendikalarına üye olmayanların dışlandığı ve malum sendikanın hazırladığı listeler üzerinden çalışılarak puanlamaların yapıldığı; üyeleri bu milletin evladı ve devlete vatandaşlık bağıyla da bağlı, vergi mükellefiyeti olan diğer sendika mensuplarına ise düşük puanların verildiği görülmektedir."

Okullarında başarılı olduğunu; öğrenci, veli ve öğretmen puanlamasında tam puan alarak kanıtlayan okul müdürlerinin, milli eğitim müdürlüklerinde masa başında kaybettirildiğini söyleyen Kayaaslan, "Bu utanç, masa başında hür iradeleriyle karar veremeyen karar sahiplerine aittir. Öğretmenin müdüre puan vermesi için altı ay beraber çalışma süresi gerekirken daha bir ay önce göreve başlayan şube müdürü, neye göre puan veriyor? Siyasi baskılarla sadece yandaş sendikanın istediği kişilere yüksek puan vermek adalet midir? Bu ülkeye yıllarca hizmet etmiş insanların alın teri çalınmış, hakkı gasp edilmemiş midir, diye soruyoruz. Aktif Eğitim-Sen, hep doğrunun yanında olmayı ilke edinmiş bir sendikadır. Bundan dolayı gelip geçici siyasi mülahazaları değil de ülkemizin ve geleceğimizin teminatı olan genç nesilleri düşünmek zorunda olduğumuzun bilincinde olarak, bazı uygulamaların getireceği acı sonuçları önceden tespit ve ifade etmeyi bir borç biliyoruz. Bu nedenle şu an uygulanmakta olan ve yarın ciddi sıkıntılar doğuracağından emin olduğumuz idareci atamalarında yüzde 60’lık idari puanlamanın değil de liyakatin esas alındığı, eğitimin gerçek paydaşlarının belirleyeceği bir değerlendirme sistemi olmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.İLGİLİ HABERLER

PKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vuruldu
SIRADAKİ HABER