HaberlerGündemKarayolu Taşıma Yönetmeliği değişikliği yürürlükte

Karayolu Taşıma Yönetmeliği değişikliği yürürlükte

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı karayolu taşıma yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik bugün ki Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğin 31. maddesinin ikinci fıkrası, “Yetki belgeleri eki taşıt belgelerinde otobüs olarak kayıtlı oldukları halde, 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda otobüs ve otomobil tanımlarında yapılan değişiklik sonucu cinsi otobüs iken otomobil olarak değişmiş olan taşıtlar hariç; tadilat yapılmak suretiyle koltuk kapas

Karayolu Taşıma Yönetmeliği değişikliği yürürlükte
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı karayolu taşıma yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik bugün ki Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğin 31. maddesinin ikinci fıkrası, “Yetki belgeleri eki taşıt belgelerinde otobüs olarak kayıtlı oldukları halde, 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda otobüs ve otomobil tanımlarında yapılan değişiklik sonucu cinsi otobüs iken otomobil olarak değişmiş olan taşıtlar hariç; tadilat yapılmak suretiyle koltuk kapasitesi artırılmış yolcu taşımaya mahsus taşıtlar yetki belgeleri eki taşıt belgelerine kaydedilmez.” olarak düzenlendi.

2009 yılı tarihli ve 27255 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 2. maddesinin üçüncü fıkrasının (f) bendi, “Araç tescil belgesinde kar küreme aracı, seyyar vinç, yol yıkama ve/veya süpürme aracı, vidanjör, beton pompalama aracı ve benzeri adlar altında yer alan iş makinası işlevi gören araçlar ile cenaze aracı, ambulans veya naklen yayın aracı olarak yer alan araçlarla kullanım amaçlarına uygun olarak yapılan taşımalar.” şeklinde değiştirildi.
Yönetmeliğin 4. maddesinin birinci fıkrasında yer alan (çç) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan “9” ibaresi “10”, “15” ibaresi “17”; (2) numaralı alt bendinde yer alan “15” ibaresi “17”; aynı fıkranın (dd) bendinde yer alan “8” ibaresi “9” olarak değiştirildi.
Yönetmeliğin 13. maddesinin sekizinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde yer alan “%75” ibaresi “%90” olarak değiştirilmiş ve aynı maddenin on yedinci fıkrasında yer alan “lastik tekerlekli vinç” ifadesi yürürlükten kaldırıldı.
Aynı Yönetmeliğin 30. maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki beşinci fıkra eklendi:
“(1) Yetki belgesi sahipleri; ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci fıkralardaki haller dışında, yapacakları taşımacılık faaliyetlerinde sadece kendi taşıt belgelerinde kayıtlı taşıtlarını kullanırlar.”
“(5) Yetki belgesi sahipleri; 65 inci maddenin birinci fıkrasının (e) bendi kapsamına giren yabancı plakalı römork ve yarı römorkların çekilmesinde yetki belgelerine kayıtlı taşıtları kullanabilirler.”
Söz konusu yönetmeliğin 31. maddesinin ikinci fıkrası, “Yetki belgeleri eki taşıt belgelerinde otobüs olarak kayıtlı oldukları halde, 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda otobüs ve otomobil tanımlarında yapılan değişiklik sonucu cinsi otobüs iken otomobil olarak değişmiş olan taşıtlar hariç; tadilat yapılmak suretiyle koltuk kapasitesi artırılmış yolcu taşımaya mahsus taşıtlar yetki belgeleri eki taşıt belgelerine kaydedilmez.” olarak düzenlendi.
65. maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinden sonra gelmek üzere (e) bendi olarak, “Türkiye’ye demiryolu veya denizyoluyla gelen dolu veya boş yabancı plakalı römork veya yarı römorkların yurt içine veya üçüncü ülkelere veya tersi yönde çekilmelerini veya taşınmalarını,” cümlesi eklendi.
Aynı Yönetmeliğin 66. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “(b)” ibaresi “(b) ve (e)” olarak değiştirildi.

İLGİLİ HABERLER

Birbirlerini bıçakladıkları iddia edilen karı-koca hayatını kaybettiBirbirlerini bıçakladıkları iddia edilen karı-koca hayatını kaybettiSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu il genelinde incelemelerde bulunduSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu il genelinde incelemelerde bulunduTürkiye'de 168 kişi daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiTürkiye'de 168 kişi daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiİstanbul'da beklenen kar yağışı başladıİstanbul'da beklenen kar yağışı başladı28 Şubat mağdurlarından Zekiye Yağmurcu vefat etti28 Şubat mağdurlarından Zekiye Yağmurcu vefat etti
SIRADAKİ HABER