HaberlerGündemKaratepe: “camiler Ve Din Görevlileri Haftası"nı Şanına Yakışır Bir Şekilde Kutlayacağız”

Karatepe: “camiler Ve Din Görevlileri Haftası"nı Şanına Yakışır Bir Şekilde Kutlayacağız”

Gaziantep İl Müftü Vekili Mahmut Karatepe, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla açıklama yaptı.

Karatepe: “camiler Ve Din Görevlileri Haftası"nı Şanına Yakışır Bir Şekilde Kutlayacağız”
Gaziantep İl Müftü Vekili Mahmut Karatepe, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla açıklama yaptı.

1 ile 7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası hakkında açıklamada bulunan Karatepe, Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın şanına yakışır bir şekilde kutlanacağını söyleyerek, “Bilindiği gibi 1 ile 7 Ekim tarihleri arası Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Camiler ve Din Görevliler Haftası olarak kutlanmaktadır. İlimizde bu amaca uygun bir şekilde kutlama programlarımız yapılmıştır. Haftayı en canlı bir şekilde kutlamak için bütün birimlerimiz İl Müftülüğümüz, İlçe Müftülüklerimiz, ilahiyat fakültemiz ve gönüllü sivil toplum kuruluşları ile birlikte bu haftayı şanına yakışır bir şekilde kutlamaya gayret edeceğiz” dedi.

Camilerin tarihsel süreç içerisinde Müslümanlar için öneminin altını çizen Karatepe, “Camiler Müslümanlığın tarihi içerisinde önem arz etmektedir. Camiler bir eğitim yuvasıdır. Aynı zamanda halkımızın din duygusunu en iyi bir şekilde bilgilendirme noktasında tahkim etmek için var olan camilerimiz aynı zamanda bir dertleşme yeri, bir terbiye odası, bir eğitim yuvasıdır. Bu fonksiyonu daha da geliştirerek özellikle Diyanet İşleri Başkanlığımızın bu yılki aldığı tedbir ile ‘camii aile ve kadın’ ekseninde değerlendireceğiz” diye konuştu.

Cami aile ve kadın ekseninde düşünüldüğünde bir takım eksiklikler bulunduğuna dikkat çeken Mahmut Karatepe, “Bu yönü ile meseleyi ele aldığımızda maalesef bir kısım eksikliğin olduğunu fark ediyoruz. Çünkü her şeyden önemli Kuran-ı Kerim'in önemli vurgu yaptığı anne vurgusunu camide aynı ölçekte değerlendirememişiz. Özellikle toplum acısından anne, hanım camiye geliş gidişi camide kullandığı alan itibari ile maalesef camiinin alt katında uygun olmayan sote bir kenarda abdestti gelip gidişi aynı şekilde sanki ikinci planda bir düşünce gibi değerlendirilmiştir. Ama özellikle son dönemlerde Diyanet İşleri Başkanımız ve Başkanlığımız almış olduğu tedbiriler çerçevesinde mevcut camilerde mutlaka durumu en iyi şekle getirebilmek için gayret ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Karatepe açıklamasında, yeni yapılan camilerimizde de başımızın tacı özellikle ailenin direği olan yetişme çağındaki çocukların hem eğitimi hem ahlakını hem olgunlaşmasını temin eden annelerin özellikle camilerde layık olduğu yerlerde imkan hazırlayabilmek için her türlü tedbiri almış durumda olduklarını da sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER

Güzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus YazgilGüzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus Yazgil​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vuruldu
SIRADAKİ HABER