HaberlerGündemKapıkule"de yolunda TIR kuyruğu tarih olacak

Kapıkule"de yolunda TIR kuyruğu tarih olacak

Kapıkule Sınır Kapısı’na giden uluslararası yolda oluşan TIR kuyruğu tarih olacak. Türkiye ihracatının önemli bir bölümü kara gümrük kapıları üzerinden yapılıyor. Yüzlerce TIR, Türkiye’nin farklı illerinden aldığı yükü Avrupa ülkelerine taşıyor. Avrupa geçişlerde ise en fazla Kapıkule Sınır Kapısı ve Bulgaristan Kapitan Andreevo gümrüğünden yapılıyor. Günde ortama olarak bu kapılarından 600 ile 800 arasında değişen TIR geçiyor. Bulgar gümrüğündeki yavaş alımlar, gümrük kapılarındaki teknik arıza

Kapıkule"de yolunda TIR kuyruğu tarih olacak
Kapıkule Sınır Kapısı’na giden uluslararası yolda oluşan TIR kuyruğu tarih olacak. Türkiye ihracatının önemli bir bölümü kara gümrük kapıları üzerinden yapılıyor. Yüzlerce TIR, Türkiye’nin farklı illerinden aldığı yükü Avrupa ülkelerine taşıyor. Avrupa geçişlerde ise en fazla Kapıkule Sınır Kapısı ve Bulgaristan Kapitan Andreevo gümrüğünden yapılıyor. Günde ortama olarak bu kapılarından 600 ile 800 arasında değişen TIR geçiyor. Bulgar gümrüğündeki yavaş alımlar, gümrük kapılarındaki teknik arızalar ve sürücülerin dinlenmek istemeleri gibi nedenlerden dolayı Kapıkule yolunda zaman zaman uzun TIR kuyruğu oluşuyor.

    Yolun sağ şeridini kapatan sürücülerin oluşturduğu araç kuyruğu yıl içerisinde bazı dönemlerde Edirne’ye kadar varabiliyor. Kapıkule yolunda oluşan araç kuyruğunun sona erdirilmesi için bir çalışma başlatıldı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, 2-3 yıldan bu yana TIR parkı çalışmasının yapıldığını ve bu kapsamda 150 dönümlük alanın temininin sağlandığını söyledi.

    Projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandığını belirten Şahin, "Bayramdan sonra TIR parkının yürürlüğe girmesiyle yurt dışına çıkışta artık yol boyunca park ettiğini ve kuyruğu kesinlikle görmeyeceğiz. Yollar park için değil, seyrüsefer için olduğunu göstermiş olacağız. Bu da trafik yönünden büyük katkı olacak. Kapıkule gümrüğünde de büyük bir rahatlama sağlayacaktır. Gümrükle ilgili bir sıkıntı olmadığını ifade etmiştim. Ancak TIR’ların park etmesinden cam ve mal güvenliği bu vesileyle kontrol altına alınmış olacak. TIR’ların parklara girmesiyle kuyruklar tarih olacak. TIR sürücüleri içinde önemlidir. Orada zaruri ihtiyaçlarını temin için tesislerde olması için, medeni ihtiyaçlarını çok uygun bir fiyata giderecek ve dinlenenleri sağlamış olacaktır." diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Bakan Kurum: Ülkemizi depremlere hazır hale getiriyoruzBakan Kurum: Ülkemizi depremlere hazır hale getiriyoruzMeteorolojiden "çok kuvvetli" yağış uyarısıMeteorolojiden "çok kuvvetli" yağış uyarısıTürkiye ile Yunanistan arasında istikşafi görüşmeler bugün başlıyorTürkiye ile Yunanistan arasında istikşafi görüşmeler bugün başlıyorSavunma Sanayii Başkanı Demir'den "ASELSAT 3U Küp Uydusu" açıklamasıSavunma Sanayii Başkanı Demir'den "ASELSAT 3U Küp Uydusu" açıklamasıMeteorolojiden 4 bölge için fırtına uyarısıMeteorolojiden 4 bölge için fırtına uyarısı
SIRADAKİ HABER