HaberlerGündemKapıkule doldu, gurbetçiler alternatif kapılara yönlendiriliyor

Kapıkule doldu, gurbetçiler alternatif kapılara yönlendiriliyor

Kapıkule gümrük sahasının dolmasının ardından gurbetçiler Hamzabeyli ve Pazarkule Sınır Kapısı'na yönlendirildi.Avrupa ülkelerinde yaşayan yüz binlerce gurbetçi, yaz tatillerini geçirmek üzere memleketlerinin yolunu tuttu.Binlerce kilometrelik yolu kat ettikten Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala, Pazarkule ve Dereköy sınır kapılarından Türkiye’ye giriş yapan gurbetçiler için Ağustos ayının ortalarından itibaren dönüş yolculuğu başladı.

Kapıkule doldu, gurbetçiler alternatif kapılara yönlendiriliyor
Kapıkule gümrük sahasının dolmasının ardından gurbetçiler Hamzabeyli ve Pazarkule Sınır Kapısı'na yönlendirildi.
Avrupa ülkelerinde yaşayan yüz binlerce gurbetçi, yaz tatillerini geçirmek üzere memleketlerinin yolunu tuttu.
Binlerce kilometrelik yolu kat ettikten Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala, Pazarkule ve Dereköy sınır kapılarından Türkiye’ye giriş yapan gurbetçiler için Ağustos ayının ortalarından itibaren dönüş yolculuğu başladı.

    Pazartesi günü Avrupa’da okulların açılacak olması nedeniyle binlerce gurbetçi Türkiye’nin farklı illerinden yola çıktı. Kilometrelerce yolu araçlarıyla kat eden gurbetçi vatandaşları Kapıkule Sınır Kapısı’na ulaştı.
Yetkililerin defalarca uyarmasına, gümrük kapılarında 24 saat canlı kamera yayını bulunmasına rağmen alışkanlıklarını değiştirmeyen gurbetçiler, Türkiye’den çıkış için yine Kapıkule Gümrük Kapısı’na tercih etti.
Aynı anda yola çıkan gurbetçiler gece saatlerinden itibaren Kapıkule gümrük sahasının yolcu çıkış bölümünü doldurdu. Yeni araçların da eklenmesiyle sahaya sığmayan gurbetçiler bu kez Kapıkule’ye giden uluslararası yolda beklemeye başladı. Bu nedenle sabah saatlerinde Kapıkule yolunda yaklaşık 3,5 kilometrelik TIR kuyruğu oluştu.
Zaman zaman çift sıra araç kuyruğunun oluştuğu yolda bölge trafik ekipleri gurbetçiler alternatif sınır kapılarına yönlendirdi.

    Onlarca gurbetçi aracı Hamzabeyli ve Pazarkule’ye gitmek üzere Kapıkule yolundan geri döndü.
Geri dönen gurbetçiler ise durumu tepki gösterdi. Gurbetçilerden Oğuz Korkmaz, yolun çok kabalık olduğunu ve işlerin iyi yürümediğini belirtti.     Geri dönmek zorunda kaldıklarını ifade eden Korkmaz, "Şu anda Yunanistan veya Hamzabeyli Sınır Kapısı üzerinden gideceğiz. En geç Cumartesi günü orada olmam gerekir ama erken çıktık yine de böyle… Yapacak bir şey yok." dedi.

    Şu anda uzun araç kuyruğunun bulunduğunu ve bu çileğinin bitmeyeceğini söyleyen Eray İlter de, geri dönerek Hamzabeyli ve Pazarkule sınır kapılarından çıkış yapmaya çalışacaklarını ifade etti. Oraların memurlarının yavaş olduğunu dile getiren İlter, herhalde orada da 5-6 saat bekleyeceklerini açıkladı.
Her yıl aynı olayı yaşadıklarını vurgulayan Kadir Öztürk ise "Aslında kimsenin suçu değil, bu suç devletin suçu. Baskı yapsınlar oraya. Bakın o zaman bu sorun yaşanıyor mu? Bu Kapıkule’deki sorunu bir türlü çözemediler." açıklamasını yaptı.

İLGİLİ HABERLER

Tarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandıMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandı​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması
SIRADAKİ HABER