HaberlerGündemKapama, Düğün, Sünnet Ve Mevlitlerin Vazgeçilmezi Oldu

Kapama, Düğün, Sünnet Ve Mevlitlerin Vazgeçilmezi Oldu

Balıkesir’in Bigadiç ilçesinde, bazı yerlerde tirit olarak bilinen kapama yemeği, düğün, sünnet ve mevlitlerin vazgeçilmez yemeği oldu.

Kapama, Düğün, Sünnet Ve Mevlitlerin Vazgeçilmezi Oldu
Balıkesir’in Bigadiç ilçesinde, bazı yerlerde tirit olarak bilinen kapama yemeği, düğün, sünnet ve mevlitlerin vazgeçilmez yemeği oldu.

Belediye başkanı Mustafa Göksel, vatandaşların kapama yemeden düğünden ayrılmadıklarını söyledi. Parçalanmış pidenin üzerine kemik suyu döküldükten sonra, dana eti, salça ve maydanoz konarak servis yapılan kapama, Bigadiç de düğün, sünnet ve mevlitlerin vazgeçilmez yemeği oldu. Bigadiçli vatandaşlar, kapamanın geleneksel bir yemek olduğunu söylediler. Hüseyin Kırdar, “Bigadiç’te kapama sünnet ve düğünlerin vazgeçilmezidir. Düğünlere gelenler çorbadan çok bunu tercih ediyorlar. Maydanozlu ve salçalı ve güzel yemeğimiz tercih ediliyor” derken, Necip Özçelik de” Bigadiç düğün ve hayırlarında kapama vazgeçilmez yemektir. Davet edilenler kapama yemek için buraya gelirler. Kapamayı tercih edenler en çok Bigadiçlilerdir. Bunun için Bigadiçliler, sağlam ve mert olurlar.” dedi. Belediye Başkanı AK Partili Mustafa Göksel de, “Biraz önce bir düğünü ziyaret ettik. Her düğünde 4-5 çeşit yemek yapılır. Ancak başka yerlerde tirit olarak bilinen kapama yemeği olmaz olmazdır. İnsanlarımız bunun için hafta sonunu iple çeker. Kapama yemeden de düğünden ayrılmaz” dedi. Aşçı Halime Talay da” Şimdi biz bu kapamayı kemik suyunu kaynatıp kıyılan pidelerin üzerine döküyoruz. Üzerine de dana eti, maydanoz ve salça koyuyoruz. Ondan sonra da servis yapıyoruz” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Son 6 ayda sağlıkta 117 şiddet olayı yaşandıSon 6 ayda sağlıkta 117 şiddet olayı yaşandı28 yıllık PKK mensubu ikna yoluyla teslim oldu28 yıllık PKK mensubu ikna yoluyla teslim olduGaziantep Valiliği binası için alınan yıkım kararı tartışmalara neden olduGaziantep Valiliği binası için alınan yıkım kararı tartışmalara neden olduMardin’de havan rampası ve mühimmatı ile patlayıcı ele geçirildiMardin’de havan rampası ve mühimmatı ile patlayıcı ele geçirildiAzerbaycan askerleri "Kış Tatbikatı" için Kars'a geldiAzerbaycan askerleri "Kış Tatbikatı" için Kars'a geldi
SIRADAKİ HABER