HaberlerGündemKapadokya"da yıkılan peri bacası restore ediliyor

Kapadokya"da yıkılan peri bacası restore ediliyor

Nevşehir’in Göreme beldesinde bilinçsiz kullanım ve olumsuz hava koşulları nedeniyle 2010 yılında yıkılan peri bacasında restorasyon çalışmaları yapılıyor.

Kapadokya"da yıkılan peri bacası restore ediliyor
Nevşehir’in Göreme beldesinde bilinçsiz kullanım ve olumsuz hava koşulları nedeniyle 2010 yılında yıkılan peri bacasında restorasyon çalışmaları yapılıyor.

Göreme beldesinin Aydınlı Mahallesi Çakmaklı Sokak’ta yer alan 25 metre yükseltiye sahip peri bacası, 2010 yılı sonlarında çöküntüye uğramış ve önemli bir bölümü zarar görmüştü. 2011 yılında çevreye can ve mal emniyetinin korunması açısından zarar vermemesi için askıya alınarak çelik halat ve ağ sistemiyle geçici olarak sağlamlaştırılan peri bacasının daha sağlıklı bir şekilde korunması amacıyla statik projesi hazırlandı. Dünyanın en ilginç yer oluşumlarından biri olarak da bilinen peri bacaları bölgenin turizminde en önemli değer olarak kabul ediliyor. 2011 yılında peri bacası çevreye zarar vermemesi, can ve mal güvenliğinin korunması bakımından askıya alındı. Çelik halat ve ağ sistemiyle geçici olarak sağlamlaştırıldı. Hazırlanan statik proje ise peri bacasının statiğinin sağlanmasına yönelik olarak yapıldı. Çalışmalarla içten ve dıştan takviye duvarları ile sağlamlaştırılarak yıkımının önüne geçilecek. Çalışmaların bu yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.

İLGİLİ HABERLER

Tarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandıMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandı​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması
SIRADAKİ HABER