HaberlerGündemKantin Çalışanlarına Eğitim Verildi

Kantin Çalışanlarına Eğitim Verildi

Burdur Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından kantin çalışanlarına gıda güvenliği ve gıda hijyeni eğitimi verildi.

Kantin Çalışanlarına Eğitim Verildi
Burdur Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından kantin çalışanlarına gıda güvenliği ve gıda hijyeni eğitimi verildi.

Burdur Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleşen eğitimde Diyetisyen Gamze Bolaç ve Ebe Selma Kalkan tarafından sunum yapıldı. Gıda güvenliği ve gıda hijyeni eğitiminde obeziteye dikkat çekildiğini ifade eden Burdur Halk Sağlığı Müdürü Sevinç Sütlü, “Toplumumuzda yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıkları kazandırmak ve ülkemizde giderek artmakta olan şişmanlığın (Obezite) artışını durdurmak amacıyla oluşturulan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı Başbakanlık genelgesi halinde yürütülmektedir. Program kapsamında okul çağı çocuklarına yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarının kazandırılması ve şişmanlığın küçük yaşlarda önlenmesi büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı araştırmalarda öğrencilerimizin yüzde 14,3’ü hafif şişman, yüzde 6,5’nin şişman olduğu gibi yüksek bir oran bulunmuştur. Sağlık Bakanlığı’nca öğrencilerin beslenmesinde önemli yer tutan kantinlerde önlemler alınmasının çok önemli olduğu görülmüş ve Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte çalışmalar yapılmıştır" dedi.

Okul kantinlerinde okul çağı çocuklarının büyüme ve gelişimine destek verecek nitelikteki sağlıklı ve besleyici gıdalar bulundurulması gerektiğini kaydeden Sütlü, "Okul çağı çocukların fiziksel, bilişsel ve sosyal yönden büyüme ve gelişimlerinin hızlandığı, beslenme alışkanlıklarının geliştiği ve sağlıklı yaşamın temellerinin atıldığı bir dönemdir. Özellikle bu dönemde kazanılan sağlıklı beslenme alışkanlıkları, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek beslenme ile ilişkili hastalıkların önlenmesinde temel çözüm yolu oluşturduğundan dolayı kantin çalışanlarına gıda güvenliği, gıda hijyeni, çocukluk çağı obezitesi ve bunu önlemede kantin çalışanlarının rolü konularında Diyetisyen Gamze Bolaç ve Ebe Selma Kalkan tarafından İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda bilgilendirme eğitimi yapılmıştır” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan İtalya Başbakanı Conte ile görüştüCumhurbaşkanı Erdoğan İtalya Başbakanı Conte ile görüştüDiyanet İşleri Başkanı Erbaş, Suriye İslam Meclisi Başkanı Rufai ile görüştüDiyanet İşleri Başkanı Erbaş, Suriye İslam Meclisi Başkanı Rufai ile görüştüTürkiye'de 169 kişi daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiTürkiye'de 169 kişi daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiBirçok suçtan aranması bulunan şahıs yakalandıBirçok suçtan aranması bulunan şahıs yakalandıTemiz Toplum Derneği: Devlet evsizler için kalıcı çözüm sağlamalıTemiz Toplum Derneği: Devlet evsizler için kalıcı çözüm sağlamalı
SIRADAKİ HABER