HaberlerGündemKadri Yıldırım vefat etti

Kadri Yıldırım vefat etti

​Prof. Dr. Kadri Yıldırım, tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Kadri Yıldırım vefat etti

Geçtiğimiz günlerde beyin kanaması geçiren HDP eski milletvekili Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakıma alınmıştı.

Yıldırım'ın vefat ettiği belirtildi.

Kadri Yıldırım kimdir?

Akademisyen, ilahiyat profesörü olan Kadri Yıldırım, 5 Şubat 1959 yılında Diyarbakır'ın Lice ilçesinde doğdu.  İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır’da yaptı. Üniversiteyi bitirdikten sonra 1986 yılından itibaren 13 yıl öğretmenlik yaptı. 1994-1998 yılları arasında Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında yüksek lisans ve doktora yaptı. 1999 yılında Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne yardımcı doçent olarak atandı. 2004 yılında doçent oldu. 2010 yılında profesör oldu.

Mardin Artuklu Üniversitesi rektör yardımcılığı, bu üniversiteye bağlı Yaşayan Diller Enstitüsü müdürlüğü, bu enstitüye bağlı Kürt Dili ve Kültürü ana bilim dalı koordinatörlüğü, aynı üniversitenin İlahiyat Bilimler Fakültesi kurucu Dekanlığı görevlerinde bulundu.

Kürtçe, Arapça, Farça dil, edebiyat ve coğrafyası üzerine 14 kitabı ve birçok akademik tebliğ makaleleri bulunmaktadır.

Yıldırım, bir dönem Siirt Milletvekilliğini de yapmıştır.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER