HaberlerGündemKadının kollarının görünmesi namazı bozar mı?

Kadının kollarının görünmesi namazı bozar mı?

Fetva Kurulu, Cumhura göre namaz içerisinde kadının avret mahallinin yüz ve elleri hariç bütün bedeni olduğunu belirtti.

Kadının kollarının görünmesi namazı bozar mı?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu "Kadının kollarının görünmesi namazı bozar mı?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Cumhura göre namaz içerisinde kadının avret mahalli yüz ve elleri hariç bütün bedenidir (İbn Kudâme, el-Muğnî I, 470). Hanefîler, ayakların da avret olmadığını ve namaz kılarken açık bulunmasının caiz olduğunu söyler. Bazı Hanefî kaynaklarında, namazda bilek ile dirsek arasını örtmenin zorunlu olmadığı bilgisi yer alsa da mezhep içerisinde tercih edilen görüş bu kısmın avret olduğu yönündedir (Mevsilî, el-İhtiyâr I, 123).

Namazda, kendiliğinden açılan avret mahalli fazla zaman geçmeden kapatılmalıdır. Açılan yer azanın dörtte birinden fazla olup bir rükün eda edecek kadar devam ederse namaz bozulur (el-Cezîrî, el-Fıkhu Ale’l-Mezâhibi’l-Erbaʿa I, 173). Gerek bayanlar gerekse erkekler avret mahalli sayılan yerleri namazdan önce sıkı bir şekilde bağlamalı ve namazı geçersiz kılacak her türlü kusura karşı tedbiri elden bırakmamalıdırlar. "

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER