HaberlerGündemKadının kollarının görünmesi namazı bozar mı?

Kadının kollarının görünmesi namazı bozar mı?

Fetva Kurulu, Cumhura göre namaz içerisinde kadının avret mahallinin yüz ve elleri hariç bütün bedeni olduğunu belirtti.

Kadının kollarının görünmesi namazı bozar mı?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu "Kadının kollarının görünmesi namazı bozar mı?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Cumhura göre namaz içerisinde kadının avret mahalli yüz ve elleri hariç bütün bedenidir (İbn Kudâme, el-Muğnî I, 470). Hanefîler, ayakların da avret olmadığını ve namaz kılarken açık bulunmasının caiz olduğunu söyler. Bazı Hanefî kaynaklarında, namazda bilek ile dirsek arasını örtmenin zorunlu olmadığı bilgisi yer alsa da mezhep içerisinde tercih edilen görüş bu kısmın avret olduğu yönündedir (Mevsilî, el-İhtiyâr I, 123).

Namazda, kendiliğinden açılan avret mahalli fazla zaman geçmeden kapatılmalıdır. Açılan yer azanın dörtte birinden fazla olup bir rükün eda edecek kadar devam ederse namaz bozulur (el-Cezîrî, el-Fıkhu Ale’l-Mezâhibi’l-Erbaʿa I, 173). Gerek bayanlar gerekse erkekler avret mahalli sayılan yerleri namazdan önce sıkı bir şekilde bağlamalı ve namazı geçersiz kılacak her türlü kusura karşı tedbiri elden bırakmamalıdırlar. "

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER