HaberlerGündemJupiter ve Satürn gezegenleri 400 yıl aranın ardından görüldü

Jupiter ve Satürn gezegenleri 400 yıl aranın ardından görüldü

Malatya’da çıplak gözle ve rahatlıkla aynı hizada görülen Jupiter ve Satürn gezegenleri, adeta görsel bir şölen oluşturdu.

Jupiter ve Satürn gezegenleri 400 yıl aranın ardından görüldü

Jupiter ve Satürn gezegenleri, 400 yıldan beri en yakın mesafede kolaylıkla izlendi. Güneş battıktan sonra gözle görülen gezegenler, İnönü Üniversitesi tarafından görüntülendi.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, konuyla ilgili twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“İnönü Üniversitesi gözlemevinden gündeme yeni bir haber. Bugün 21 Aralık 2020; Jupiter ve Satürn gezegenleri görsel bir şölen sunmakta. İki gezegen aynı bakış doğrultusunda güneş battıktan hemen sonra batı ufkunda, çıplak gözle, 400 yıldan beri en yakın mesafede kolaylıkla izlendi. Başını kaldır ve gökyüzüne bak. Bugün 21 Aralık 'kış gün dönümü' yani bu gece en uzun gece. Gökyüzü insanoğlunun hep ilgisini çekti. Güneş sisteminde gezegenler kendi yörüngelerinde dönerken bazen bir hizaya gelmektedir. Bugün Jupiter ve Satürn aynı hizada görünmektedir.”

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER