HaberlerGündemİZTO Başkanı Demirtaş: İnciraltı'nda AVM istemiyoruz

İZTO Başkanı Demirtaş: İnciraltı'nda AVM istemiyoruz

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, önümüzdeki dönemin en önemli konularından birisinin İnciraltı’nın planlanması olduğunu belirterek, “İnciraltı’nın bir an önce planlanması gerekiyor. Bu planlama sürecinde odamız, Mimarlar Odası, ilgili tüm kurumlar belediyemize destek vermeli, tüm İzmir olarak hep birlikte planlamalıyız. İnciraltı’nda alışveriş merkezi istemiyoruz.” dedi. Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Hasan Topal da, “İnciraltı’nın planlanmasına biz de katkı k

İZTO Başkanı Demirtaş: İnciraltı'nda AVM istemiyoruz
İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, önümüzdeki dönemin en önemli konularından birisinin İnciraltı’nın planlanması olduğunu belirterek, “İnciraltı’nın bir an önce planlanması gerekiyor. Bu planlama sürecinde odamız, Mimarlar Odası, ilgili tüm kurumlar belediyemize destek vermeli, tüm İzmir olarak hep birlikte planlamalıyız. İnciraltı’nda alışveriş merkezi istemiyoruz.” dedi. Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Hasan Topal da, “İnciraltı’nın planlanmasına biz de katkı koymak isteriz ama tarihî, doğal ve kültürel miras konusunda daha hassas olunmasını istiyoruz.” dedi.

İZTO Başkanı Demirtaş, Meclis Başkanı Rebii Akdurak, Başkan Yardımcısı Yavuz Ateşalp, Kâtip Üye Nevin Bağdatlı, Yönetim Kurulu üyeleri Ali Yılmaz, Nevzat Artkıy, Bekir Şahiner ve Mustafa Tüzün, Mimarlar Odası İzmir Şubesi’ni ziyaret etti. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir’in yıllar içinde şehircilik açısından yaşadığı tahribata rağmen halen çok önemli tarihî ve doğal zenginliklere sahip olduğunu söyledi. Demirtaş, “Bunların korunması, sergilenmesi ve kentimize kazandırılması için hep birlikte çalışmalıyız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu’nun üçüncü dönemi başladı. Ona bu konularda daha fazla destek olmalı, daha çok sorumluluk almalıyız.” dedi. İzmir’in önümüzdeki dönem en önemli konularından birisinin de İnciraltı’nın planlanması olduğunu vurgulayan Demirtaş, “İnciraltı’nda neler olacağını hep birlikte konuşmalıyız, çalışmalıyız. İnciraltı’nda biz de AVM istemiyoruz. Tüm kurumlar kapıları kapatıp biraraya gelmeli, bir mutabakata varmalı, daha sonra da bu kararı savunmalıyız.” diye konuştu.

‘TARİHÎ, KÜLTÜREL VE DOĞAL MİRASA SAHİP ÇIKILMALI’

Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Hasan Topal da İnciraltı’nın planlanmasının önemli bir konu olduğunu belirterek, “Burada alışveriş merkezi isteyen çok fazla yok ama Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın planına baktık, orada bulunan tüm AVM’lerin büyüklüğünden daha fazla bir alan, ticaret merkezi olarak ayrılmış yine. O zaman samimiyet konusunda bizim de kafamızda soru işaretleri doğuyor. Biz de elbette İnciraltı’nın planlanmasına katkı koymak istiyoruz. Bizim için en başta gelen konu doğal, tarihî ve kültürel miras konusunda hassas olunması. İnciraltı’nda bugüne kadar bu hassasiyet gösterilmemiş, çok kötü kullanım örnekleri var. O nedenle yeni planlanmasında çok hassas olunmalı.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardı
SIRADAKİ HABER