HaberlerGündemİzmir'de çalıştıkları firma tarafından mağdur edilen işçiler çözüm bekliyor

İzmir'de çalıştıkları firma tarafından mağdur edilen işçiler çözüm bekliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesinden ihale alan bir turizmfirmasında çalışan yüzlerce kişi, firmanın maaşlarını ödemediğini, habersiz bir şekilde işten çıkarıldıklarını belirterek mağduriyetlerinin giderilmesi için belediyeye dilekçe verdi.

İzmir'de çalıştıkları firma tarafından mağdur edilen işçiler çözüm bekliyor

Geçtiğimiz dönemde CHP'den İstanbul milletvekili adayı olan ve Mersin Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi gibi CHP yönetiminde olan birçok belediyeden aracılar vasıtasıyla ihale alan bir turizm firmasının, çalışanlarını mağdur ettiği ortaya çıktı.

Daha önce de farklı haber sitelerinde gündeme gelen ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yakın koruması aracılığıyla CHP'li belediyelerden ihale alan söz konusu firmanın çalışanları, birçok kez firma yetkililerine mağduriyetlerinin giderilmesi için başvuruda bulunduklarını ancak sorunun bir türlü çözüme kavuşmadığını söylediler.

Maaş alamadıkları için kira ve faturalarının biriktiğini belirten işçiler, sorunun giderilmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Soner Tunç'a da birçok bizzat mesaj attıklarını ancak geri dönüş sağlanmadığını kaydettiler.

Tüm iletişim kanallarının kapalı olması ve geri dönüş sağlanmaması sebebiyle son çare olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü önünde toplanan mağdurlar, sorunlarının çözülmesi için belediyeye tek tek dilekçe verdiler.

Verdikleri dilekçe sonrasında yaşadıkları mağduriyetle ilgili İLKHA muhabirine konuşan işçiler, firma tarafından hiçbir şekilde haber verilmeden işten çıkarıldıklarını ve 2 aylık maaşlarının verilmediğini belirterek İzmir Büyükşehir Belediyesinin sorunlarına çözüm bulmasını istediler.

"Arkadaşlarımız 2-3 aydan beri kiralarını verememiş, faturalarını ödeyememiş durumdalar"

Firmada şoför olarak çalıştığını söyleyen mağdurlardan Berat Ecer, "Firmanın sahibi CHP'den İstanbul eski milletvekili adayı E.A ve şirketin genel müdürü N.K, 2 buçuk aydan beridir şoför arkadaşları mağdur ediyorlar. Her arkadaşın 15-20 bin lira kadar alacağı var. 100 araç sahibi de ayrıca durum ile ilgili dilekçe verdiler. Biz de sesimizi duyurmak için arkadaşlarla birlikte buradayız. Bizi, yarın, öbür gün, bir hafta sonra diyerek oyalıyorlar. Tüm hesaplarımız yapıldı ve bizden habersiz işten çıkışımız verildi. Hiçbir şekilde hiçbir şeye imza atmadık. Şu anda mağduruz ve hakkımızı arıyoruz. Arkadaşlarımız 2-3 aydan beri kiralarını verememiş, faturalarını ödeyememiş durumdalar. Çok mağduruz. Sesimizi duyurmak için böyle bir yönteme başvurduk. İnşallah İzmir Büyükşehir Belediyesi başkanı da sesimizi duyar ve bize yardımcı olur." dedi.

"Şirket yöneticileri bizimle dalga geçiyor"

İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşlerinin ihalesini alan firma adına bir yıla yakındır hizmet verdiğini belirten Hasan Bakay, "Bu firma son 2 aydır maaşlarımız ödemeyip ihaleyi kaybetmiştir. İş çıkışını dahi bildirmeyip bizi bir anda işsiz bıraktı. Maaşlarımız alamadık, mağdur olduk. Bu firma İstanbul, Mersin, Zonguldak'ta birçok yerde ihale almış. Bunun dolandırıcı olduğunu düşünüyoruz. Birçok arkadaşımız mağdur ve şu anda cebimizde paramız yok. Evimize ekmek dahi götüremiyoruz. Şirket yöneticileri bizimle dalga geçiyor." diye konuştu.

Son 2 aydır para alamadıklarını vurgulayan Cem Sırmasaç da, "Bugün, yarın diye diye bir ay geçti. Tüm şoförler olarak mağduruz, yardım bekliyoruz. Şu anda çok mağduruz. Evimizin kirası, faturalarımız birikti. Bu şirketten paramızı almak için Soner Tunç başkanım siz de bu konuda bize yardımcı olursanız sevinirim. Çocuğum akşam için benden balık istedi. Bir baba olarak bunu yapamazsam bu beni çok üzer." şeklinde konuştu.

Söz konusu firmanın çalışan mağdurları olarak firmanın ifşa olmasını istediklerini belirten Yakup Keskin, 2 aydır maaşlarını alamadıklarını, firmanın ticari ahlaka uygun davranmadığını söyledi.

"Hiçbir şey söylemeden bir anda bizi işten çıkardılar"

Coşkun Özkan da "Arkadaşlarımın dediği gibi paramızı alamıyoruz. Çoluk çocuğumuza ekmek götüremiyoruz. 15 gün önceden işin biteceği veya işten çıkarılacağımız hakkında bilgi verilmeliydi. Hiçbir şey söylemeden bir anda bizi işten çıkardılar. Pandemi sebebiyle iş de bulamıyoruz. Mağduruz, ne yapacağımızı bilmiyoruz." ifadelerini kullandı.

6 aydan fazladır söz konusu firmada çalıştığını kaydeden Ramazan Eken, maaşlarını alamadıkları için ödemelerinin aksadığını, firmada muhatap bulamadıklarını söyledi.

İLGİLİ HABERLER

​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardı
SIRADAKİ HABER