HaberlerGündemİZBAN'ın yolcu sayısı dört yılda 100 milyonu aştı

İZBAN'ın yolcu sayısı dört yılda 100 milyonu aştı

İzmir’de raylı sistemi kullanan yolcu sayısı, dört yılda 40 milyondan 100 milyon barajının üzerine çıkarken yapılan son düzenlemelerin ardından İZBAN’ın Alsancak, İzmir Metro’nun Konak, Çankaya ve Basmane istasyonları, şehrin adeta can damarları haline geldi. İki raylı sistem, günde 500 binden fazla İzmirliye hizmet verirken yolcuların her gün 100 bini, bu dört istasyonu kullanmaya başladı. İstasyonların şehrin iş merkezlerinin odağında yer alması ise stratejik önemin daha da artmasını sağladı.

İZBAN'ın yolcu sayısı dört yılda 100 milyonu aştı
İzmir’de raylı sistemi kullanan yolcu sayısı, dört yılda 40 milyondan 100 milyon barajının üzerine çıkarken yapılan son düzenlemelerin ardından İZBAN’ın Alsancak, İzmir Metro’nun Konak, Çankaya ve Basmane istasyonları, şehrin adeta can damarları haline geldi. İki raylı sistem, günde 500 binden fazla İzmirliye hizmet verirken yolcuların her gün 100 bini, bu dört istasyonu kullanmaya başladı. İstasyonların şehrin iş merkezlerinin odağında yer alması ise stratejik önemin daha da artmasını sağladı. Şehir merkezinde en fazla yolcu, Alsancak ve Konak istasyonlarında taşınıyor. Her iki istasyonu her gün 30’ar bin İzmirli kullanırken Çankaya’dan 26 bin, Basmane’den 12 bin yolcu trenlere inip biniyor.

Alsancak İstasyonu'nu özellikle İzmir Limanı, Gümrük, TCDD, plaza çalışanları, öğrenciler ve Kordonboyu müdavimleri tercih ediyor. Şehrin tam merkezindeki Konak İstasyonu, İzmir Adliyesi Bayraklı’ya taşınmasına rağmen kritik önemini koruyor ve her gün 30 bin kişiyi resmî dairelere ve Kemeraltı Çarşısı'ndaki işlerine ulaştırıyor. Çankaya ve Basmane istasyonları da diğer iş merkezlerine yakınlığı sayesinde stratejik önemini her geçen gün artırıyor.

101 KM’Yİ BULAN RAYLI SİSTEM

İzmir’de toplu ulaşımda yeni dönemin 29 Haziran 2014'te başlaması, İzmir Metrosu’nun Göztepe ve Fahrettin Altay istasyonlarının devreye girmesi sayesinde yolcu sayısının hızla yükseldiğini belirten yetkililer, “İzmir, ülkemizin en geniş raylı sistem ağlarından birine sahip. Şu anda 101 kilometreyi bulan raylı sistem uzunluğu, Torbalı hattının devreye girmesiyle 131 kilometreyi bulacak. O dönemde, bu dört istasyonun önemi daha da artacak.” dedi. İzmir Metrosu, hızla gelişen ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla son iki yılda Evka-3, Ege Üniversitesi, Göztepe, Poligon ve Fahrettin Altay istasyonlarını devreye alırken İZBAN da set ve istasyon sayısını artırıyor. İşletmeye 31 istasyonla başlayan, Hilâl Aktarma İstasyonu sayesinde aktarmada yeni bir dönemi başlatan İZBAN, Torbalı hattının devreye girmesiyle istasyon sayısını 38’e çıkaracak. İZBAN’ın 43 olan tren seti sayısı ise denemeleri devam eden Körfez Yunusu’nun işletmeye alınmasıyla 83’e yükselecek. Düzenlemeler sayesinde iki hat üzerindeki yolcu sayısı, günde 1 milyon kişiye ulaşacak. Bu sayede Alsancak, Konak, Basmane ve Çankaya istasyonlarını kullanan yolcu sayısı da katlanacak.

İLGİLİ HABERLER

Türkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan Tekin
SIRADAKİ HABER