HaberlerGündemİTTİHADUL ULEMA: Maaşınızı faizli bankada bekletmeyin

İTTİHADUL ULEMA: Maaşınızı faizli bankada bekletmeyin

​İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, işçi veya memurların, maaşlarını faizli bankalar aracılığıyla alıyorsa paralarını bekletmeksizin çekmesi gerektiğini belirtti.

İTTİHADUL ULEMA: Maaşınızı faizli bankada bekletmeyin

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Maaşları faizli bankalarda bekletmek caiz midir?" sorusuna ilişkin açıklama yaptı.

Bankaların, vadeli veya vadesiz mevduat hesapları ile İslam dini tarafından haram kılınan; birey, toplum ve devletleri ciddi anlamda zarara uğratan faizli işlemlerde bulunduklarına dikkat çekilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Nasıl ki haramla iştigal eden birine, kötü davranışlarına önayak olacak parayı emanet vermek caiz değilse aynı hüküm faizi kurumsal hale getiren bankalar için de geçerlidir. Zira bankalar, az dahi olsa yanlarında bulunan başkalarına ait paradan her daim istifade etmekte, bu birikimle müşterilerine faizli kredi vermektedir. Öyleyse birçok kimsenin bilerek veya bilmeyerek ihmal ettiği bu hususun aslında çok büyük bir günaha vesile olduğu unutulmamalıdır.

Buna binaen özel şirketler ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçi, memur veya emekliler maaşlarını faizli bankalar aracılığıyla alıyorsa paralarını bekletmeksizin çekmeli ya da katılım bankalarına transfer etmelidir. Günümüzde bu işlem mobil uygulamalar aracılığıyla oldukça kolay hale gelmiştir."

İLGİLİ HABERLER

Karda mahsur kalan çobanlar ve koyun sürüsü kurtarıldıKarda mahsur kalan çobanlar ve koyun sürüsü kurtarıldıDiyarbakır'da zincirleme trafik kazasıDiyarbakır'da zincirleme trafik kazasıMeteoroloji'den 11 il için kar yağışı uyarısıMeteoroloji'den 11 il için kar yağışı uyarısı75 yaşındaki hasta kızakla ambulansa taşındı75 yaşındaki hasta kızakla ambulansa taşındıMalatya’da uyuşturucu ticaretinden 14 şüpheli yakalandıMalatya’da uyuşturucu ticaretinden 14 şüpheli yakalandı
SIRADAKİ HABER