HaberlerGündemİstanbulkart'a HES kodu eşleşmesi yapamayan vatandaşlar toplu taşımaya binemedi

İstanbulkart'a HES kodu eşleşmesi yapamayan vatandaşlar toplu taşımaya binemedi

İBB, toplu taşımalarda zorunlu hale getirilen HES kodu uygulaması sebebiyle İstanbulluların 15 Ocak tarihine kadar HES kodunu İstanbulkart'a tanımlaması gerektiğini duyurdu. HES kodu tanımlama işlemi yapmayan vatandaşlar turnikelerden geçemedi.

İstanbulkart'a HES kodu eşleşmesi yapamayan vatandaşlar toplu taşımaya binemedi

Eylül ayında İçişleri Bakanlığından yayımlanan genelge ile toplu taşıma araçlarına kullanmada HES kodu zorunluluğu getirildi.

Alınan karar sonrasında mega kentte toplu taşımalarda yoğunluk oluştu.

İBB yönetimi, yaşanan yoğunluğun azaltılması ve toplu taşıma araçlarına binen vatandaşların daha rahat yolculuk yapması için İstanbulkart'a HES kodu tanımlanması kararı aldı. Aralık ayında alınan kararla İstanbulkart'a HES kodu eşleşmesi yapılması için İstanbullulara 15 Ocak tarihine kadar süre verildi.

Uygulama ile ayrıca Covid-19 hastası olan veya temaslı olanların da toplu taşıma kullanmamaları hedeflendi.

Verilen süre içerisinde vatandaşların gerekli işlemleri yapmaması halinde İstanbulkart'larını kullanamayacağı da belirtildi. Belirlenen süre içerisinde gerekli işlemi gerçekleştiremeyen vatandaşların kartları geçici olarak devre dışı bırakıldı.

Kişiselleştirilmiş kartlarına HES kodu tanımlaması yapmayan ancak yolculuk yapmak isteyen vatandaşlar turnike önlerinde yoğunluk oluşturdu.

Turnikelerde geçiş engeline takılan vatandaşlara özel güvenlik görevlileri yardımcı oldu.

İnternet üzerinden İstanbulkart'ına HES kodu tanımlaması yaptıktan sonra yolcuların toplu taşımalara binmesine izin verildi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER