HaberlerGündemİstanbulkart'a HES kodu eşleşmesi yapamayan vatandaşlar toplu taşımaya binemedi

İstanbulkart'a HES kodu eşleşmesi yapamayan vatandaşlar toplu taşımaya binemedi

İBB, toplu taşımalarda zorunlu hale getirilen HES kodu uygulaması sebebiyle İstanbulluların 15 Ocak tarihine kadar HES kodunu İstanbulkart'a tanımlaması gerektiğini duyurdu. HES kodu tanımlama işlemi yapmayan vatandaşlar turnikelerden geçemedi.

İstanbulkart'a HES kodu eşleşmesi yapamayan vatandaşlar toplu taşımaya binemedi

Eylül ayında İçişleri Bakanlığından yayımlanan genelge ile toplu taşıma araçlarına kullanmada HES kodu zorunluluğu getirildi.

Alınan karar sonrasında mega kentte toplu taşımalarda yoğunluk oluştu.

İBB yönetimi, yaşanan yoğunluğun azaltılması ve toplu taşıma araçlarına binen vatandaşların daha rahat yolculuk yapması için İstanbulkart'a HES kodu tanımlanması kararı aldı. Aralık ayında alınan kararla İstanbulkart'a HES kodu eşleşmesi yapılması için İstanbullulara 15 Ocak tarihine kadar süre verildi.

Uygulama ile ayrıca Covid-19 hastası olan veya temaslı olanların da toplu taşıma kullanmamaları hedeflendi.

Verilen süre içerisinde vatandaşların gerekli işlemleri yapmaması halinde İstanbulkart'larını kullanamayacağı da belirtildi. Belirlenen süre içerisinde gerekli işlemi gerçekleştiremeyen vatandaşların kartları geçici olarak devre dışı bırakıldı.

Kişiselleştirilmiş kartlarına HES kodu tanımlaması yapmayan ancak yolculuk yapmak isteyen vatandaşlar turnike önlerinde yoğunluk oluşturdu.

Turnikelerde geçiş engeline takılan vatandaşlara özel güvenlik görevlileri yardımcı oldu.

İnternet üzerinden İstanbulkart'ına HES kodu tanımlaması yaptıktan sonra yolcuların toplu taşımalara binmesine izin verildi.

İLGİLİ HABERLER

​ 28 Şubat’ın mağduriyetleri giderilsin​ 28 Şubat’ın mağduriyetleri giderilsinProf. Dr. Tuncel: 28 Şubat'ın gelecek kuşaklara aktarılması için sanatsal çalışmalar yapılProf. Dr. Tuncel: 28 Şubat'ın gelecek kuşaklara aktarılması için sanatsal çalışmalar yapılŞanlıurfa'da sondaj kuyusuna düşen yavru köpek itfaiye tarafından kurtarıldıŞanlıurfa'da sondaj kuyusuna düşen yavru köpek itfaiye tarafından kurtarıldıTakla atan otomobilde yanarak öldüTakla atan otomobilde yanarak öldüMardin Valiliğinden “normalleşme” açıklamasıMardin Valiliğinden “normalleşme” açıklaması
SIRADAKİ HABER