HaberlerGündemİstanbul Valiliği kar yağışı ile ilgili vatandaşları uyardı

İstanbul Valiliği kar yağışı ile ilgili vatandaşları uyardı

İstanbul Valiliği, içişleri Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yayınlanan kış tedbirleri genelgeleri kapsamında ilde alınan önlemler ile birlikte yarından itibaren yağması beklenen kar yağışı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İstanbul Valiliği kar yağışı ile ilgili vatandaşları uyardı

Valilikten yapılan açıklamada, yarından itibaren yağması beklenen kar yağışı, buzlanma, don, ani sıcaklık düşüşleri ile ilgili vatandaşların ve sürücülerin alması gereken önlemler hakkında bilgi verildi.

Açıklamada, "İstanbul’da kış mevsimine yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında; İçişleri Bakanlığımızın 11 Kasım 2020 tarihli 'Kış Mevsimi Trafik Tedbirleri' genelgesi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın 1 Ocak 2020 tarihli, '2020-2021 Kış Programı' genelgesi Valiliğimizce İlçe kaymakamlıklarımız, belediyelerimiz ve ilgili kurum ve kuruluşlarımıza duyurulmuş ve gerekli önlemler alınmıştır." denildi.

"Kar yağışı hafta sonu yoğunlaşacak"

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğü’nden alınan hava tahmin raporunda cuma günü (15 Ocak) ilk saatlerde İstanbul genelinde karla karışık yağmur olarak başlayacak yağışların kar yağışına dönüşerek öğle saatlerine kadar sürmesi beklendiği belirtilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

Cumartesi günü (16 Ocak) öğle saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve akşam saatlerinden itibaren kar yağışlı geçeceği tahmin edilen havanın pazar günü (17 Ocak) yoğun kar yağışlı olacağı ve pazartesi günü (18 Ocak), akşam saatlerine kadar aralıklı olarak kar yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir. Kar yağışı, don, buzlanma ve ani sıcaklık düşüşünün vatandaşlarımızın günlük yaşantısını olumsuz yönde etkilememesi için, aşağıdaki tedbirlerin uygulanması kararlaştırılmıştır.

"Trafik kuralları ve kış tedbirlerine dikkatle uyulmalı"

Kar yağışı, don ve buzlanmanın etkili olduğu gün ve saatlerde vatandaşlarla sürücülerin almaları gereken önlemler şu şekilde sıralandı.

Zorunlu olmadıkça vatandaşlarımızın özel araçları ile trafiğe çıkmamaları, özel araçları ile yola çıkan vatandaşlarımızın da mutlaka kar lastiği, zincir, takoz ve çekme halatı vb. kullanmaları/bulundurmaları, araçların teknik yönden gerekli kontrollerini yaptırmalı.

Trafik kuralları, işaret ve işaretçilerine uymalı, acil yardım, kurtarma, yol bakım ve müdahale araçlarının, görev mahalline en seri şekilde ulaşmaları için, sürücülerimizin emniyet şeritlerini kullanmamalı.

Trafiğin yoğun olduğu zamanlarda alternatif güzergâhları kullanmaları, arıza hallerinde araçların sürücüler tarafından terk edilmemesi ve acil çağrı için 155 Polis İmdat, 156 Alo Jandarma, 159 Karayolları telefon numaralarını aramalı.

Elektrik kesintisi ve buna bağlı olarak oluşacak su kesintisi, ısınma ve aydınlatma gibi günlük ihtiyaçların karşılanmasında tedbirli ve dikkatli olunmalı.

Görevli ekiplerin çalışmalarını kolaylaştırmak için site, apartman ve işyeri sorumlu yönetici ve sahiplerinin imkânlar ölçüsünde bina giriş ve çıkış yollarının kar ve buzdan temizlenmesini sağlamalı.

Ani sıcaklık düşüşlerinin yaşandığı ve olumsuz hava şartlarının hüküm sürdüğü günlerde, sağlık yetkililerinin önerdiği gibi; Yaşlı, çocuk, hamile, kalp ve akciğer hastalığı olan vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları, Soba ile ısınan konutlarda baca temizliği ve sobaların yakılması konusunda tedbirli olunması, can ve mal güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir.

Valilik, ihtiyaç halinde bütün vatandaşların İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün (İstanbul AFAD) 0212 455 56 63 ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı Afet Koordinasyon Merkezi’nin (AKOM) 0212 444 25 66 numaralı telefonlarını aramaları gerektiği hatırlatıldı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER