HaberlerGündemİstanbul'da ekim ayında toplu taşıma kullanımı yüzde 8,3 arttı

İstanbul'da ekim ayında toplu taşıma kullanımı yüzde 8,3 arttı

​İBB İstatistik Ofisi verilerine göre, İstanbul'da ekim ayında toplu taşıma kullanımı yüzde 8,3 artarken bu oran hafta sonu toplu taşıma kullanımına ise yüzde 22 oranında yansıdı.

İstanbul'da ekim ayında toplu taşıma kullanımı yüzde 8,3 arttı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstatistik Ofisi, Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, BELBİM ve İBB Ulaşım Yönetim Merkezi verileri kullanılarak hazırlanan ekim ayı toplu ulaşım raporu kamuoyu ile paylaştı.

Rapora göre; toplu taşıma yolculuk sayısında aylık 8,3, günlük 4,8 ve hafta sonu yolculuklarında ise yüzde 22 artış yaşandı. Eylül ayıyla aynı sevide kalan trafik yoğunluk indeksi, ortalama yüzde 28 olarak ölçüldü. En yüksek indeks ortalaması cuma günlerinde, en düşüğü ise pazar günlerinde yaşandı.

Toplu taşımada en çok obüslerin tercih edildiği ve tüm yolcu kategorilerinde artış yaşandığı belirtilen raporda; "Akıllı bilet bindilerinin yüzde 48,4’i lastik tekerlekli toplu taşımayı, yüzde 28,6’sı metro-tramvayı, yüzde 12,8’i metrobüsü, yüzde 6,8’i marmarayı ve yüzde 3,4’ü ise denizyolunu tercih etti. Aylık olarak tüm yolcu kategorilerinde yükseliş yaşandı. Vatandaş geçişlerinde yüzde 6,7, öğrenci geçişlerinde yüzde12,1, 60 yaş üstünde yüzde 6 ve engelli vatandaş yolculuklarında yüzde 4,4 oranlarında artış gerçekleşti." denildi.

Aylık istatistik raporlarında 28 Ekim'de kullanıma açılan Mecidiyeköy-Mahmutbey M7 Metro Hattı'nda, 28-31 Ekim tarihleri arasında günlük ortalama 17 bin 844 yolcu taşındığına dikkat çekilirken ana arterlerden en yoğun geçişin ise 16 Ekim’de yaşandığı belirtildi.

Hafta içi ana arterler üzerindeki 94 kesitten geçen saatlik araç sayısının eylül ayında ortalama 2 bin 402 iken, ekim ayında 2 bin 331 olduğu vurgulanan raporda, şu istatistiklere yer verildi:

En yüksek seviye 16 Ekim tarihinde kaydedilirken, saatlik ortalama 2 bin 471 araç olarak gerçekleşti. Hafta içi araç hareketliliğinin en yoğun olduğu zaman aralığı 13.00 ile 15.00 olurken en yoğun saat ise 08.00 oldu. Yaka geçişleri ile ilgili verilen verilerde en fazla yaka geçişinin 2 Ekim'de olduğu vurgulanırken en fazla yoğunluğun 15.00-17.00 saatleri arasında olduğu görüldü. Hafta içi yaka geçişi yapan araç sayısı günlük ortalama 479 bin 786 olarak kaydedildi. Yaka geçişinin en yoğun olduğu gün 509 bin 444 araç ile 2 Ekim Cuma oldu. Araçların yüzde 39,2’si 15 Temmuz, yüzde 45,6’sı Fatih Sultan Mehmet, yüzde 6,3 Yavuz Sultan Selim köprüsünden, yüzde 8,9 Avrasya Tünelinden geçiş yaptı. Yaka geçişlerinde en fazla yoğunluk 15.00-17.00, en az yoğunluk ise 03.00-05.00 saatleri arasında görüldü.

Ana güzergâhlarda bulunan sensörlerden yararlanılarak ölçülen hız ve süre etütleri ise şu şekilde açıklandı:

"Güzergâhlardaki hafta içi günlük ortalama hız, eylül ayı ile aynı seviyede kalarak 59,5 kilometre saat olarak ölçüldü. Eylül ayına göre hafta içi hız ortalaması değişmezken, hafta sonu ortalaması ise yüzde 0,9 düşüşle 62,2 kilometre saat olarak gerçekleşti. Karayolu şebekesinde hafta içi trafikte geçen günlük ortalama süre, eylül ayına göre sadece yüzde 0,9 oranında düştü. Sabah zirve saatte geçen süre yüzde 3,3 azalırken, akşam zirve saatte ise yüzde 1,9 arttı."

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER