HaberlerGündemİslam'ı hedef alan Yunanistan Başpiskoposuna tepkiler devam ediyor

İslam'ı hedef alan Yunanistan Başpiskoposuna tepkiler devam ediyor

Yunanistan Başpiskoposu İeronimos'un "İslam'ın din olmadığı" ve "Müslümanların savaş yanlısı insanlar olduğu" şeklindeki sözlerine tepkiler sürüyor.

İslam'ı hedef alan Yunanistan Başpiskoposuna tepkiler devam ediyor

Diyanet-Sen Gaziantep Şube Başkanı Müslüm Göral, Yunanistan Başpiskoposu İeronimos'un katıldığı bir TV programında İslam'ı ve Müslümanları hedef alan iftiralarla dolu mesnetsiz sözlerini sert bir dil ile kınadı.

Göral, söz konusu ifadelerin toplumu kışkırtıp insanları İslam'a karşı kin, düşmanlık ve şiddete sevk ettiğini belirtti.

İslam’ın barış ve kardeşlik dini olduğunun altını çizen Göral, Barış ve kardeşlik dini İslam’a ve Müslümanlara yönelik bu saldırı dilini kınıyorum.” dedi. 

Göral, “Bir din adamının insanları kin ve düşmanlığa teşvik etmesi, barış ve esenlik dini olan İslam’a ve Müslümanlara iftira ve asılsız söylemlerle saldırması kabul edilemez bir durumdur.  İnsanları barış ve kardeşliğe çağırması beklenen bir din adamının çatışma ve kavga ortamını teşvik edici sözleri son derece manidardır.” ifadelerini kullandı.

“Bu hastalıklı yaklaşımdan artık vazgeçilmelidir”

Avrupa’da son zamanlarda İslam ve Müslümanlara karşı ırkçı bir yaklaşımın gerek devlet politikaları gerekse din adamları tarafından teşvik edildiğinin altını çizen Göral, “Bu hastalıklı yaklaşımdan artık vazgeçilmelidir. Müslümanları dışlayıcı, ötekileştirici bakış açısı maalesef Müslümanların can ve mal güvenliğini tehdit eden saldırılara dönüşmektedir. Müslümanlar ibadethanelerine rahat bir şekilde gidemiyor. Bu ortamın oluşmasında Hristiyan dünyasının Müslümanlara karşı takındığı bu yanlış tavır maalesef etkili olmaktadır. Yıllarca birlikte yaşayan birçok ortak paydaları bulunan insanlar, din adamlarının, politikacıların yanlış yönlendirmeleri ile bir anda düşman oluveriyor. Bunun yerine din görevlilerinin ve politikacıların insan olma paydasında birleştirerek birlikte yaşama kültürüne katkı sağlamaları gerekir.” şeklinde konuştu. 

İslam medeniyetinin her zaman farklı dinlerden, farklı kültürlerden insanların birlikte yaşamasına imkan verdiğini ve her insanın inancanı dilediği gibi yaşaması için gerekli ortamı hazırladığını belirten Göral, “İslam dini insanı önceleyen, merhamet, ahlak ve adalet gibi değerler üzerine inşa edilmiş barış ve esenlik dinidir. Birilerinin hastalıklı bakış açısı bu gerçeği değiştiremez.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

İllerin risk durumu nasıl belirlendi?İllerin risk durumu nasıl belirlendi?Hız denetimi sonucu çok sayıda araç trafikten men edildiHız denetimi sonucu çok sayıda araç trafikten men edildiGaziantep Valiliğinden yüz yüze eğitim açıklamasıGaziantep Valiliğinden yüz yüze eğitim açıklamasıMalatya'da uyuşturucu ticaretinden 3 kişi tutuklandıMalatya'da uyuşturucu ticaretinden 3 kişi tutuklandıRisk durumuna göre okulların açılma ve uygulama kriterleri açıklandıRisk durumuna göre okulların açılma ve uygulama kriterleri açıklandı
SIRADAKİ HABER