HaberlerGündemİslam'da yüze vurmak haram mıdır?

İslam'da yüze vurmak haram mıdır?

Fetva Kurulu, İslam'ın, insanların en fazla kızgın oldukları dövüşme halinde dahi yüze vurmayı yasakladığını belirtti.

İslam'da yüze vurmak haram mıdır?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "İslam'da yüze vurmak haram mıdır?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"İslam'da yüze vurmak yasaklanmıştır. Ebu Hüreyre'den rivayet edilen bir hadiste Efendimiz (aleyhissalatu vesselam) şöyle buyurur: 'Sizden biriniz kardeşiyle dövüştüğünde yüze vurmaktan sakınsın (Müslim, Âdâb 112, No: 2612; Buhârî, Itk 20, No: 2559).'

Hadisten de anlaşıldığı üzere, dinimiz, insanların en fazla kızgın oldukları dövüşme halinde dahi yüze vurmayı yasaklamıştır. Söz konusu hüküm; eğitim, had ve ta'zîr cezalarında da geçerlidir (İbn Hacer, Fethu'l-Bârî, V, 182). Kaldı ki her çeşidiyle vurmak/dövmek, sosyal sorunlarda başvurulacak en son alternatif olmalıdır.

İnsanların yüzüne vurmanın vebali daha fazla olmakla birlikte Efendimiz (aleyhissalatu vesselam) hayvanların yüzüne vurmayı da yasaklamıştır (Nevevî, Şerhu Müslim XIV, 110). Rivayet edildiğine göre Peygamber'in (aleyhissalatu vesselam) yanına yüzüne damga vurulmuş bir eşek getirildi. Bunun üzerine Allah Resulü 'Benim hayvanların yüzünü (ateşle) damgalayan ve onların yüzüne vuran kimselere lanet ettiğim haberi size ulaşmadı mı?' dedi (Ebû Dâvud, “Cihâd”, 58, hadis No: 2564).

Yukarıda zikredilen hükümle ilgili herhangi bir statü farklılığı bulunmamaktadır. Dolayısıyla vuran kişinin baba, koca, iş sahibi ya da devlet yetkilisi olması hükmü değiştirmez."

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER