HaberlerGündemİshal vakalarına karşın uyarı yapıldı

İshal vakalarına karşın uyarı yapıldı

Kırşehir İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından İshal vakaları hakkında uyarılar yapıldı. Yaz İshallerine karşı dikkatli olunması gerektiğini belirten Kırşehir İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, ishal vakalarının en yaygın şekilde bulaşma şeklinin temiz olmayan sular ile olduğunu kaydetti.

İshal vakalarına karşın uyarı yapıldı
Kırşehir İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından İshal vakaları hakkında uyarılar yapıldı. Yaz İshallerine karşı dikkatli olunması gerektiğini belirten Kırşehir İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, ishal vakalarının en yaygın şekilde bulaşma şeklinin temiz olmayan sular ile olduğunu kaydetti.

Dr. Demirbaş yaptığı yazılı açıklamada, yaz mevsiminin kurak geçmesi, içme kullanma sularının azalması ve hava sıcaklıklarının artması neticesinde Kırşehir il merkezi ve bazı ilçelerde akut ishal vakalarında artış gözlendiğini ifade etti. Demirbaş, “İshallerin en yaygın bulaşma yolu kontamine (temiz olmayan) suların tüketilmesidir. İlimiz genelinde Halk Sağlığı Müdürlüğümüzce şebeke içme kullanma suyu analizleri ve bakiye klor düzeyleri düzenli olarak takip edilmekte olup, sağlıklı ve güvenilir içme kullanma suyunun temini hususunda gerekli kontrol ve denetim işlemlerine devam edilmektedir. Hava sıcaklıklarındaki artışla beraber su ihtiyacı ve su tüketimi de belirgin olarak artış göstermekte olup, özellikle güvenilir olmayan su kaynaklarından temin edilen suların içme kullanma suyu olarak kullanılması ve bu sularla yıkanan sebze ve meyvelerin tüketilmesi, ishal vakalarında artışa neden olmaktadır. Bulaşmada en önemli etkenlerden bir diğeri ise kişisel-hijyen kurallarına dikkat edilmemesidir. Hijyen standartlarının düşük olduğu şartlarda ishal etkenleri kişiden kişiye kolayca yayılabilir.” ifadelerini kullandı.

Demirbaş ishalden korunmak için, “Özellikle yemek öncesi ve sonrası, tuvalet sonrası, bebeklerin beslenmesinden ve alt temizliğinin yapılmasından önce ve sonra muhakkak eller bol su ve sabunla uygun şekilde yıkanmalıdır. Su kesintileri sonrasında ilk gelen su mümkünse kullanılmamalıdır. Özellikle meyve ve sebzeler yenmeden önce temiz su ile iyice yıkanmalı, mümkünse çiğ sebze ve meyveler 5 lt suya 2 çorba kaşığı çamaşır suyu eklenerek 1 saat süreyle bekletildikten sonra tüketilmelidir. İçme kullanma sularının temizliği için, kaynatma işlemi de çok etkili bir yöntemdir. Suyun kaynamaya başlamasından sonra 20 dakika daha kaynatılması, gerekli temizliği sağlayacaktır. İshal başladığı zaman kaybedilen sıvının yerine konması için temiz ve bol su içilmeli, gerek duyulduğunda en yakın aile hekimine ya da hastaneye başvurulmalıdır.” İfadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Mardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildi
SIRADAKİ HABER