HaberlerGündemİş ihalelerinde karşı tarafı parayla caydırmak caiz midir?

İş ihalelerinde karşı tarafı parayla caydırmak caiz midir?

Fetva Kurulu, ihaleden çekilmek için karşı taraftan para almayı şart koşmanın caiz olmadığını, alınan bu paranın da haksız kazanç olduğunu belirtti.

İş ihalelerinde karşı tarafı parayla caydırmak caiz midir?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "İş ihalelerinde karşı tarafı parayla caydırmak caiz midir?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"İhale; iş yaptıracak kişi veya kurumun, eksiltme yoluyla işi en az ücret talep eden kişiye vermesidir. İhale birden fazla kişinin o işe talip olmasıyla gerçekleşir. Bazı kimseler sırf rakiplerinden cayma parası almak için ihalelere iştirak ederek büyük bir haksızlığa yol açmaktadır. İhaleden çekilmek için karşı taraftan para almayı şart koşmak caiz değildir. Alınan bu para helal değil, haksız kazançtır.

Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır: 'Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda batıl yollarla yemeyin. Ancak karşılıklı rıza ile yapılan ticaretle olursa başka… (Nisa 29)"

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER