HaberlerGündemİş ihalelerinde karşı tarafı parayla caydırmak caiz midir?

İş ihalelerinde karşı tarafı parayla caydırmak caiz midir?

Fetva Kurulu, ihaleden çekilmek için karşı taraftan para almayı şart koşmanın caiz olmadığını, alınan bu paranın da haksız kazanç olduğunu belirtti.

İş ihalelerinde karşı tarafı parayla caydırmak caiz midir?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "İş ihalelerinde karşı tarafı parayla caydırmak caiz midir?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"İhale; iş yaptıracak kişi veya kurumun, eksiltme yoluyla işi en az ücret talep eden kişiye vermesidir. İhale birden fazla kişinin o işe talip olmasıyla gerçekleşir. Bazı kimseler sırf rakiplerinden cayma parası almak için ihalelere iştirak ederek büyük bir haksızlığa yol açmaktadır. İhaleden çekilmek için karşı taraftan para almayı şart koşmak caiz değildir. Alınan bu para helal değil, haksız kazançtır.

Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır: 'Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda batıl yollarla yemeyin. Ancak karşılıklı rıza ile yapılan ticaretle olursa başka… (Nisa 29)"

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER