HaberlerGündemİran'da yüzde 20 uranyum zenginleştirme süreci başladı

İran'da yüzde 20 uranyum zenginleştirme süreci başladı

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, yaptığı açıklamada, Fordo Nükleer Tesisi'nde yüzde 20 uranyum zenginleştirme sürecine başlandığını duyurdu.

İran'da yüzde 20 uranyum zenginleştirme süreci başladı

Rebii, “Cumhurbaşkanı Ruhani, yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum üretimi için talimat verdi ve UAEA’yi bilgilendirmek ve ülkenin koruma önlemi yükümlülüklerine dayalı bir tasarım anketi göndermek gibi önlemlerin ardından gaz enjeksiyon süreci başladı." dedi.

Geçtiğimiz günlerde İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, çok yakında uranyum zenginleştirme oranının yüzde 20 seviyesine çıkarılacağını duyurmuştu.

Yaptırımlarla stratejik mücadele yasa tasarısı aralık ayında İran Meclisi'nde onaylanmıştı. Bu yasa, İran Atom Enerjisi Kurumunun uranyumu en az yüzde 20 zenginleştirmeye başlamasını ve düşük düzeyli zenginleştirilmiş uranyum stoklarını artırmasını zorunlu kılıyor.

İLGİLİ HABERLER

Türkiye’de aşı yaptıranların sayısı 950 bini geçtiTürkiye’de aşı yaptıranların sayısı 950 bini geçtiYoğun kar ve tipi nedeniyle oluşan elektrik arızası köylüler tarafından giderildiYoğun kar ve tipi nedeniyle oluşan elektrik arızası köylüler tarafından giderildiGizli buzlanma Diyarbakır'ın birçok noktasında kazaya sebep olduGizli buzlanma Diyarbakır'ın birçok noktasında kazaya sebep olduNusaybin Kaymakamı Temizkan Mardin Valiliği Hukuk Müşavirliği görevine atandıNusaybin Kaymakamı Temizkan Mardin Valiliği Hukuk Müşavirliği görevine atandıSeyir halindeki araçta video çekerken kaza yaptıSeyir halindeki araçta video çekerken kaza yaptı
SIRADAKİ HABER