HaberlerGündemİnşaat elbiselerimle namaz kılabilir miyim?

İnşaat elbiselerimle namaz kılabilir miyim?

Fetva Kurulu, inşaat ortamından kaynaklanan toz, çimento, kum, çamur gibi şeylerin namazın sıhhatine engel olmayacağını belirtti.

İnşaat elbiselerimle namaz kılabilir miyim?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "İnşaat elbiselerimle namaz kılabilir miyim?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Namaz kul ile Allah Teâlâ arasındaki en kuvvetli bağdır. Bu bağ kurulduğu zaman kişinin maddi ve manevi bütün kirliliklerden beri olması gerekir. İnşaat gibi meşakkatli işlerde çalışanların giysilerinde, fıkhi olarak necis saydığımız şeylerden biri mevcut değilse bu şekilde namaz kılmalarında bir sakınca yoktur. İnşaat ortamından kaynaklanan toz, çimento, kum, çamur vb. şeyler namazın sıhhatine engel değildir.

Fıkıh kitaplarında, iş gereği kasapların üzerinde bulunan kanların namaza engel olmayacağı belirtilir (İbn Âbidin, Reddü'l-Muhtâr I, 348). Çünkü kasapların bu kanlardan sakınmaları ve her defasında giysilerini değiştirmeleri güçtür. Aynı hükmün inşaat işçileri için geçerli olması daha öncelikli bir durumdur. "

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER