HaberlerGündemİnç nedir, nasıl hesaplanır?

İnç nedir, nasıl hesaplanır?

İnç (İngilizce tekil: Inch, çoğul: Inches), 2,54 cm uzunluğundaki uzunluk ölçüsü birimidir. (") işareti ile ifade edilir.

İnç nedir, nasıl hesaplanır?

İngiliz birimleri, Emperyal birimler, Birleşik Devletler geleneksel birimleri gibi farklı sistemlerin bir parçasıdır. Uzunluk değeri sistemden sisteme değişebilir. Alan hesaplamalarında inç kare, hacim hesaplamalarında ise inç küp adını alır.

Bir uzunluk ölçüsü olarak inç; ABD, Kanada ve Birleşik Krallık 'ta yaygın olarak kullanılır. ABD ve İngiltere'de kişilerin boy uzunlukları foot ve inç cinsinde ifade edilir.

1958 yılında Birleşik Devletler ve İngiliz Milletler Topluluğu'na üye devletler, "uluslararası inç" ölçüsünü 25,4 milimetre olarak tanımlamışlardır.

İnçin standart uluslararası sembolü in'dir. Bazı durumlarda, "fit" tek kesme işareti, inç ise çift kesme işaretiyle gösterilir.

1 inç = 2.54 Cm'ye eşittir. Bu nedenle inç türünden verilen bir ölçü birimini santimetreye dönüştürmek isterseniz bunu 2.54 Cm ile çarpmanız gerekiyor. Aynı şekilde cm olarak verilen bir ölçüyü inçe dönüştürmek için 2.54'e bölmek yeterlidir.

İnç ekran ne demek?

Televizyonların büyüklüğü anlatılırken inç yerine ekran kelimesi toplumumuzda kullanılmaktadır. Örneğin 82 ekran, 99 ekran, 106 ekran gibi. Aslında burada ifade edilen, köşegen uzunluğunun cm'ye dönüştürülmüş halidir. İnç-Cm dönüşümü için inç değeri 2,54 ile çarpılır.

TV ölçümü nasıl yapılır?

Televizyon veya monitörlerde ölçü inç veya santimetre cinsinden (1 inç = 2,54 cm) hesaplanır. Ölçü monitör veya televizyonun genişliği veya yüksekliği değil, köşeden köşeye uzunluğudur.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER