HaberlerGündemİmam ikinci rekâtta teşehhüde oturmadan üçüncü rekâta kalkarsa cemaat ne yapar?

İmam ikinci rekâtta teşehhüde oturmadan üçüncü rekâta kalkarsa cemaat ne yapar?

Fetva Kurulu, cemaatle kılınan namazlarda, imamın birinci teşehhüde oturmayıp üçüncü rekâta kalkması durumunda cemaatin her hâlükârda imama tabi olması gerektiğini belirtti.

İmam ikinci rekâtta teşehhüde oturmadan üçüncü rekâta kalkarsa cemaat ne yapar?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu "İmam ikinci rekâtta teşehhüde oturmadan üçüncü rekâta kalkarsa cemaat ne yapar?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Cemaatle kılınan namazlarda, imamın birinci teşehhüde oturmayıp üçüncü rekâta kalkması durumunda cemaatin her hâlükârda imama tabi olması gerekir. Şayet cemaat, imama uymayıp teşehhüdde kalmaya devam ederse namazları bozulur. Çünkü birinci teşehhüt sünnet, imama tabi olmak ise farzdır. Sünnet için farz terk edilmez (Nevevî, El-Mecmû' V, 145).

Cemaatin imama tabi olma zorunluluğu dördüncü rekât için geçerli değildir. İmam dördüncü rekâtta; oturması gerekirken beşinci rekâta kalkarsa cemaat 'Suphanallah' diyerek kendisini uyarır. Eğer vaziyetinden dönmezse cemaat imama tabi olmayıp selamı kendi başlarına verir. Bu durumda imam hata yaptığını bildiği halde geri dönüp oturmazsa namazı bozulur."

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER