HaberlerGündemIlısu Baraj Gölü’ne girilmemesi uyarısı yapıldı

Ilısu Baraj Gölü’ne girilmemesi uyarısı yapıldı

DSİ Ilısu Projesi 16. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Ilısu Barajı altında kalan köy ve mezralara girilmemesi uyarısında bulunuldu.

Ilısu Baraj Gölü’ne girilmemesi uyarısı yapıldı

Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı’nda 19 Temmuz 2019 tarihinde su tutulduğu ve 16 Haziran 2020 tarihinde 525,35 metre su seviyesine ulaşıldığı belirtilen açıklamada, barajda 6 türbin devreye alınarak ihtiyaca göre çalıştığı bildirildi.

Açıklamada, “Barajda su tutma ile birlikte kamulaştırma sınırı olan ve taşkın anında kullanılabilecek 526 kotunun altındaki taşınmazlar ve bazı yerleşim yerleri su altında kalmış olup kamulaştırma işlemleri yüzde 99 oranında tamamlanmıştır. Ancak yıl içerisinde barajın işletmesinden kaynaklı olarak su kotu sabit kalmamakta, dönemsel olarak su kotu yükselip düşmektedir.” denildi.

Su altında kalan yerleşim yerlerine girilmemesi uyarısında bulunulan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“526 kotu altında kalan köy ve mezralarında; yerleşim yerleri, arazilerin can ve mal güvenliği ile herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için bahse konu taşınmazların vatandaşlar tarafından kullanılmaması, Baraj Gölüne girilmemesi ve girişlerin engellenmesi, yapılan tüm uyarı ve ikazlara rağmen aksi yönde hareket edilmesinden kaynaklanacak can ve mal kayıplarından kurumumuzun sorumlu olmadığı hususu kamuoyuna duyurulur.”

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER