HaberlerGündemIlısu Baraj Gölü’ne girilmemesi uyarısı yapıldı

Ilısu Baraj Gölü’ne girilmemesi uyarısı yapıldı

DSİ Ilısu Projesi 16. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Ilısu Barajı altında kalan köy ve mezralara girilmemesi uyarısında bulunuldu.

Ilısu Baraj Gölü’ne girilmemesi uyarısı yapıldı

Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı’nda 19 Temmuz 2019 tarihinde su tutulduğu ve 16 Haziran 2020 tarihinde 525,35 metre su seviyesine ulaşıldığı belirtilen açıklamada, barajda 6 türbin devreye alınarak ihtiyaca göre çalıştığı bildirildi.

Açıklamada, “Barajda su tutma ile birlikte kamulaştırma sınırı olan ve taşkın anında kullanılabilecek 526 kotunun altındaki taşınmazlar ve bazı yerleşim yerleri su altında kalmış olup kamulaştırma işlemleri yüzde 99 oranında tamamlanmıştır. Ancak yıl içerisinde barajın işletmesinden kaynaklı olarak su kotu sabit kalmamakta, dönemsel olarak su kotu yükselip düşmektedir.” denildi.

Su altında kalan yerleşim yerlerine girilmemesi uyarısında bulunulan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“526 kotu altında kalan köy ve mezralarında; yerleşim yerleri, arazilerin can ve mal güvenliği ile herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için bahse konu taşınmazların vatandaşlar tarafından kullanılmaması, Baraj Gölüne girilmemesi ve girişlerin engellenmesi, yapılan tüm uyarı ve ikazlara rağmen aksi yönde hareket edilmesinden kaynaklanacak can ve mal kayıplarından kurumumuzun sorumlu olmadığı hususu kamuoyuna duyurulur.”

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER