HaberlerGündem'İl özel idaresi kendi elektriğini üretmeye başlıyor'

'İl özel idaresi kendi elektriğini üretmeye başlıyor'

Yenilenebilir enerji zengini Karaman’da İl Özel İdaresi kendi elektriğini üretme yolunda adım attı.

'İl özel idaresi kendi elektriğini üretmeye başlıyor'
Yenilenebilir enerji zengini Karaman’da İl Özel İdaresi kendi elektriğini üretme yolunda adım attı.

İl Özel İdaresi, mülkiyeti kendisine ait merkez Kocadüz mevkiinde 10 bin metrekarelik alanda kurulu gücü 500 KW gücünde güneş enerjisi santrali (GES) kuruyor. Mevlana Kalkınma Ajansı'nın mali destek verdiği güneş enerji santrali yapım işini üstlenen GSR İleri Teknolojileri Tic. Ltd. Şti. firması ile İl Özel İdaresi arasında 25.08.2014 tarihinde sözleşme imzalanarak güneş enerji santralinin kurulacağı alan yüklenici firmaya teslim edildi.

Yer teslim programına Vali Murat Koca, Karaman Milletvekili Av. Mevlüt Akgün, MEVKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Akman, Ayrancı Kaymakamı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreter V. Erkan İsa Erat, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı, İl Genel Meclis Başkanı Celalettin Güngörer, yüklenici firma yetkilileri ve basın mensupları katıldı.

MİLLETVEKİLİ AKGÜN: KARAMAN GÜNEŞ ENERJİSİNDE ÖNEMLİ BİR POTANSİYELE SAHİP

Vali Murat Koca ve Milletvekili Mevlüt Akgün santralin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu, santralin yapımını gerçekleştirecek firma yetkililerinden bilgiler aldı.

Karaman Milletvekili Av. Mevlüt Akgün programda yaptığı konuşmada şunları ifade etti: "Karaman güneş enerjisi potansiyeli bakımından oldukça zengin bir ilimizdir. Kısa süre içerisinde ilimizde güneş enerjisi yatırımlarıyla ilgili büyük bir atılım gerçekleşecektir. Buna hazırlıklı olmak lazım, bunun için de kamu yatırımlarıyla özel sektöre örnek olmak gerekmektedir. Bu güneş enerjisi yatırımı özel sektöre örnek olacaktır. İlimize hayırlı olmasını diliyorum."

VALİ KOCA: İL ÖZEL İDARE ÖNCÜLÜK YAPIYOR

Vali Murat Koca ise "Karaman, Türkiye’de güneş enerjisi potansiyelinin en yüksek olduğu illerin başında gelmektedir. İlimizde lisansız güneş enerjisi yatırımı yapmak için başvuru yapıp MEDAŞ’dan izin alan çok sayıda firma bulunmaktadır. Fakat bu firmaları henüz yatırım aşamasında göremedik. Karaman İl Özel İdaresi bu anlamda öncülük yapmaktadır." dedi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildi
SIRADAKİ HABER