HaberlerGündem'İktidara yakın duran malum sendika üyeleri görev aldı'

'İktidara yakın duran malum sendika üyeleri görev aldı'

Karaman’da Türk Eğitim Sen Karaman Şubesi üyeleri, Yönetici Atama Yönetmeliği hakkında basın açıklaması yaptı.

'İktidara yakın duran malum sendika üyeleri görev aldı'
Karaman’da Türk Eğitim Sen Karaman Şubesi üyeleri, Yönetici Atama Yönetmeliği hakkında basın açıklaması yaptı.

Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan sendika üyeleri, yönetici atama yönetmeliğine tepki gösterdi. Türk Eğitim Sen Karaman Şubesi Başkanı Ziya Hotamışlı okul yöneticilerini değerlendirme sürecinin torpili olan, iktidara yakın duran, malum sendikaya üye olan okul yöneticilerine yüksek puan verilerek gerçekleştiğini belirterek, "Öğretmen, okul aile birliği başkan ve başkan yardımcısı, öğrenci değerlendirmesinden tam puan ya da yüksek puan alan okul yöneticilerinin büyük bir kısmı her ne hikmetse ilçe milli eğitim müdürü ve ilçe milli eğitim şube müdürlerinden çok düşük puanlar almıştır. Bunun tersi de yaşanmış, mesai arkadaşlarından düşük puanlar alanlara da -şayet yandaş ise- ilçe milli eğitim müdürü ve ilçe milli eğitim şube müdürleri tarafından yüksek puanlar verilmiş, bu kişilerin 75 puan almaları sağlanarak, görev süreleri uzatılmıştır." dedi.

Hotamışlı 20-25 yıllık okul müdürlerinin bilgisinin, becerisin ve kıdeminin hiçe sayıldığına dikkatleri çekerek, bu yöneticilerin görevine son verildiğini söyledi. Hotamışlı, şunları dile getirdi: "Bu durum eğitimde büyük infiale, kutuplaşmalara, çatışmalara yol açacaktır. Okul yöneticiliği koltuğunda artık hak eden değil; torpili olan, kişisel ilişkilerini kullanan, siyasi ve ideolojik davrananlar oturacaktır. Herkes takdir eder ki bir ilçe milli eğitim müdürü ya da ilçe milli eğitim şube müdürünün, okul müdürünün yöneticilik vasıflarına sahip olup olmadığını bilmesi mümkün değildir. Üstelik 2 -3 aydır şube müdürlüğü koltuğunda oturanlar, bu okul müdürleri ile hiç çalışmadan neye göre değerlendirme yapmıştır? Çok açık söylüyoruz ki değerlendirmeler objektif değildir, siyasidir, usulsüzdür. Milli eğitimde kadrolaşma operasyonu yapılmaktadır. Eğitimin her hücresinde kendi adamlarını görmek isteyen, kilit noktalara yandaşlarını getirmeyi hedefleyenler kapalı kapılar ardında iş çevirmiştir. 'Benden olmayanı yok edeceğim' düsturuyla hareket edenler, farklı düşünenlere yaşama hakkı tanımamaya ant içmiştir. İş bilmeyen, emeği ve alın teri ile değil, siyasi hesaplarla, sendikal tercihleri nedeniyle makamlara getirilen okul yöneticileri devri başlamıştır. Okullar bir kısmı emir kulları tarafından yönetilecektir. Okullar siyasi iktidardan icazet alanların cenneti haline gelecektir. Okullar beceriksiz, yönetme kabiliyetinden yoksun kişilere emanet edilecektir. MEB Yasası zaten kazanılmış hakları ve sosyal statüleri yok eden bir yasadır. Bu yasanın akabinde çıkarılan Yönetici Atama Yönetmeliği’nin de ucube olduğunu ilan etmiş, yönetmelikte yer alan hususların eğitim hayatımızda ciddi bir kaosa yol açacağını belirtmiştik. Hukuku yerle bir eden, kazanılmış hakları bir gecede insanların ellerinden alan bu yasa ve yasanın getirdikleri Türk milli eğitim tarihi için utanç vesikasıdır. Herkes emin olmalıdır ki Türk Eğitim-Sen bu işin peşini bırakmayacaktır. Sendikamız, her türlü hukuki yola başvuracak, yanlı davranan ve tetikçilik yapan ilçe milli eğitim müdürlerini, ilçe milli eğitim şube müdürlerini tespit ederek, haklarında suç duyurusunda bulunacaktır. Bu makamlar kimsenin orta malı değildir. Kişiye özel davranan, arkası sağlam olanı koruyan, milimetrik hesaplarla yandaş ordusu kurmaya heveslenenler yargı önünde hesap verecektir. Tüm okul yöneticilerimiz bilmelidir ki gerekçesi olmadan verilen her puan hukuka aykırıdır. Bu noktada yapılan değerlendirmede görev süresi uzatılmayan okul müdürlerimiz, haklarını hukuk önünde aramalıdır. Yapılacak şey şudur: Görev süresi uzatılmayan okul müdürleri bu işlemin tebliği veya öğrenilmesi ile birlikte dava açma süresi olan 60 gün içinde iptal davası açabilecektir. İptal davası açma süresi içerisinde Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde değerlendirme formunun istenilmesi açılacak davanın gerekçelendirilmesi için büyük önem arz etmektedir. Sendikamız da bu konuda her türlü hukuki desteği sağlayacaktır."

"Soruyoruz.! Karaman’ı üniversite yerleştirme sınavlarında Türkiye birincisi yapan okul müdürlerimiz nasıl oluyor da başarısız sayılıyor?" diyen Türk Eğitim Sen Karaman Şubesi Başkanı Ziya Hotamışlı, sözlerine şöyle devam etti: "Eğitimde pek çok ilklere, örnek başarılı çalışmalara imza atan, onlarca takdir ve teşekkür belgesi ile ödüllendirilen ehliyetli, liyakatli, fedakar, çalışkan müdürlerimiz ne oldu da elendiler? Bu yapılanlar okullarda öğrencilere kazandırmak istediğimiz değerler eğitimiyle tezat değil midir? Yüz akı değerli müdürlerimiz bir kalemde nasıl yok edilebiliyor? Devlete, millete hizmet etme yolunda gece gündüz çalışan bu kutlu maarif davasında saçını ağartan müdürlerimize yapılan bu haksız muameleyi asla kabul etmiyoruz. Eğitim - Öğretimin çözülmesi gereken onca meselesi varken müdürlerimizi hedef göstermek hangi akla ve amaca hizmet etmektir? Memleketimizde, cehalet, uyuşturucu, kadına şiddet, bölücülük, ahlaki yozlaşma, boşanma, rüşvet, hırsızlık, işsizlik, geri kalmışlık, çalışanların çalışma şartları ve maaşlarının iyileştirilmesi, vatanımızın pek çok yerinde Türk bayrağına, Atatürk büstlerine, güvenlik güçlerine saldırılar yapılırken, teröristler artık şehirlerde eşkıyalık yaparken, katillerin heykelleri dikilirken kör, sağır, elsiz ve dilsizsiniz. Siz okulları ve müdürlerimizi rahat bırakın bu meselelerle uğraşın. 21 Ağustos, Türk Milli Eğitim tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Darbe, vesayet ve demokrasi bezirganlarının gerçek niyet ve yüzlerinin bir kez daha açığa çıktığı tarihtir. Türk tarihinin en büyük ve önemli zaferlerinin yaşandığı Ağustos ayı bu uygulamayla zedelenmiştir. Ayrıca Türk Eğitim-Sen’in eylemlilik süreci de devam edecektir."

İl Milli Eğitim Müdürlükleri önünde yaptıkları bu eylemin dozunun artacak devam edeceğini kaydeden Hotamışlı, "Gerekirse Türkiye’yi eylem alanına çevireceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. 76 bin okul yöneticisinin hakkını gasp ettirmeyeceğiz, haksızlık yapanlara, usulsüz uygulamalarla insanların hayatını cehenneme çevirenlere bunun hesabını en ağır şekilde soracağız." diye sözlerini tamamladı.

İLGİLİ HABERLER

PKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vuruldu
SIRADAKİ HABER