HaberlerGündemİHD: Bölgede çiftçiler mağdur ediliyor

İHD: Bölgede çiftçiler mağdur ediliyor

Mardin İnsan Hakları Derneği (İHD) son günlerde bölgede yaşanan elektrik kesilmeleri ile ilgili basın açıklaması yaptı.

İHD: Bölgede çiftçiler mağdur ediliyor
Mardin İnsan Hakları Derneği (İHD) son günlerde bölgede yaşanan elektrik kesilmeleri ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Konu ile ilgili basın açıklaması yapan Mardin İHD Şube Sekreteri Abdurrahman Kızılay, dernek olarak Mardin il ve ilçelerinde TEDAŞ ve TEİAŞ yetkilileri tarafından yapılan kasıtlı elektrik kesintilerini takip ettiklerini belirtti. Özellikle Kızıltepe, Nusaybin ve Derik ilçelerinde meydana gelen kasıtlı elektrik kesintileriyle, gerek yurttaşların gerek ise üretimde bulunan çiftçileri ciddi anlamda mağdur edildiğini belirten İHD Şube Sekreteri Abdurrahman Kızılay, Kızıltepe, Nusaybin ve Derik ilçelerine bağlı köylerde meydana gelen elektrik kesintilerinin yerel seçim ve cumhurbaşkanı seçimlerden sonra yoğunlaştığını söyledi.

Olayın sadece borç ödememe yüzünden yapılan bir elektrik kesintisi olmadığı, aynı zamanda hükümetin kendisine oy vermeyen yurttaşları cezalandırma amacına yönelik olduğunun görüldüğünü ifade eden Kızılay, "Bölgede çiftçiler zor durumda bırakıldı. Enerji üretiminin büyük çoğunluğunun sağlandığı Kürdistan'daki çiftçinin elektriği en yüksek ücretten satın alması, çiftçiyi mağdur etti. Sulama kuyusu da dahi olmayan çiftçiye borç yüklenilmesi, Anayasa'da yazılı eşitlik ilkesi ve sosyal devlet ilkesinin bizzat devletin kendisi tarafından ihlal edildiği, Kürdistan’daki çiftçinin ayrımcı bir muameleye maruz kaldığını ortaya koymaktadır. TEİAŞ, TEDAŞ yetkilerinin basına da yansıyan bölge insanını aşağılayan, küçümseyen söz ve davranışları, demokratik haklarını kullanan çiftçiye yönelik polis ve jandarma şiddeti, sistematik, bütüncül bir kötü muamelenin uygulamaya konulduğunu ortaya koymaktadır." dedi.

Devletin, özel bir şirketin borçlarından dolayı, özel şirkete yardım etmesi, zor kullanma yoluna gitmesi, Mardin’de konuşulan söz konusu özel şirkete 4 bakanın ortak olduğu iddiasını güçlendirdiğini vurgulayan Kızılay, "İnsan hakları derneği olarak; TEİAŞ müdürünün istifa etmesini istiyoruz. Ayrıca Mardin Valisinin özel şirketi korumaktan vazgeçip, elektrik kesintilerinin yapılmamasını kolluk gücü ile sağlamasını, devletin, özel şirketin arkasından durmaktan vazgeçmesini, polis ve jandarma şiddetine bir an önce son verilmesini, bölgedeki hükümet milletvekillerini suskunluklarını bozup sorumluluk almaya, protesto hakkını kullanan yurttaşlarımızı da şiddet araçlarından uzak durmaya ve sağduyuya davet ediyoruz." diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Mardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildi
SIRADAKİ HABER