HaberlerGündemİdlip’de çadırda kalanlar için başlatılan “Briket ev” kampanyası devam ediyor

İdlip’de çadırda kalanlar için başlatılan “Briket ev” kampanyası devam ediyor

Malatya İl Müftüsü Veysel Işıldar, İdlib’de çadırlarda kalanlar için başlattıkları “Briket ev” kampanyasında şu ana kadar 201 eve ulaştıklarına dikkat çekti.

İdlip’de çadırda kalanlar için başlatılan “Briket ev” kampanyası devam ediyor

Kış mevsiminin başlamasıyla Suriye’nin kuzeyinde bulunan İdlib’de zor şartlar altında çadırlarda hayatlarını sürdürmeye çalışan mülteciler için Türkiye Diyanet Vakfı, ülke genelinde acil yardım kampanyası başlatmıştı. Başlatılan kampanya kapsamında Türkiye Diyanet Vakfı Malatya şubeleri de kampanya ya destek vermişti.

İl ve İlçe müftülüklerinin başlattıkları kampanyayla ilgili İLKHA muhabirine konuşan Malatya İl Müftüsü Veysel Işıldar, 244 briket ev yapmayı hedeflediklerini ve şimdiye kadar 201 eve ulaştıklarına dikkat çekti.

“Hayırseverlerin bağışlarıyla şu ana kadar 201 ev sayısına ulaştık”

İdlib’liler için briket ev yapılması kampanyasının yaklaşık bir yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatıldığını anımsatan Işıldar “Türkiye’deki tüm kurumlar gibi Diyanet İşleri Başkanlığımız da bu kampanyaya 81 ildeki İl müftülüklerinde Diyanet Vakfı üzerinden destek verdi ve vermeye de devam ediyor. Ülke genelinde orada İlk etapta 30 bin briket ev ardından da 50 bin ev yapma hedefi var. Malatya’da bu kampanyaya İl ve İlçe müftülüklerimizin başlattığı kampanyalarda hayırseverlerin bağışlarıyla şu ana kadar 201 ev sayısına ulaştık. Orada çadırlarda çamur içerisinde yaşam mücadelesi veren kardeşlerimizin bir eve kavuşmasına vesile oluyor.”

“Bizler yağmurun yağması, onlar ise yağmaması için dua ediyorlar”

Burada kuraklık nedeniyle insanların yağış için yağmur duasına çıktığını hatırlatan Işıldar, İdlib’dekiler ise yağmur ve çamurun içerisinde yaşam mücadelesi verdikleri için yağmur yağmaması için dua ettiklerine bizzat şahit olduğuna dikkat çekti.

Işıldar “Yüce dinimizin bizlere kazandırmış olduğu en önemli değerlerden bazıları da merhamet, şefkat, sevgi ve muhabbettir. Bu manada elhamdülillah ulaşan ev sayılarına baktığımızda milletimizin merhamet, şefkat ve sevgi medeniyetinin ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor. Bir hadisi şerifte, Merhamet edene Rahman olan Allah da merhamet eder. Siz yerdeki bütün mahlûkata merhamet edin ki göktekiler de size merhamet etsin” diye buyuruyor. Bu manada Allah-u Teala birçok ayeti kerimede peygamberimize hitaben yardıma muhtaç olanlara sahip çıkılmasının ehemmiyetine değiniyor.” diye dikkat çekti.

“Nefsimiz için istediğimiz şeyleri kardeşlerimiz için de istemeliyiz”

Malatya olarak 244 briket ev yapmayı hedeflediklerini belirten Işıldar, belirledikleri hedefe yakınlaştıklarını kaydederek şöyle devam etti: “Bir briket evin bedeli 6 bin TL’dir. Diyanet Vakfımızın hesabına bir ev miktarını bağışlayan da var yarısını da bağışlayan da var. Geçen hafta İstanbul’dan bir hayırsever 10 briket ev bağışında bulundu. Tabi kim ne kadar bağışta bulunuyorsa kendi imkanları doğrultusunda bağışta bulunur. Önemli olan burada ‘isar’ duygumuzu öne çıkarmaktır. Kendimizi onların yerine koymak suretiyle hareket etmemiz gerekir. Nefsimiz için istediğimiz ve sevdiğimiz şeyleri kardeşlerimiz için de istemeliyiz. Mübarek 3 ayların içerisindeyiz. Şefkatin ve merhametin zirve yaptığı bir mevsimden geçiyoruz. İnsana en güzel merhamet ve şefkat duygusunu kazandıran ibadetlerden bir tanesi de yardımlaşmadır. Bundan dolayı özellikle bu aylarda dinimizin bizlere emrettiği şekilde infak, sadaka ve zekâta önem vermeliyiz. Bizim Allah katındaki değerimiz de buna göre ya artacaktır ya da azacaktır. Rabbimiz bizlere bahşettiği yardımlaşma ve dayanışma duygusunu daim eylesin.”

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER